Дрезден

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote
Шаблон:Картка/рядки
Шаблон:IfemptyШаблон:If1Шаблон:Checkwd

Категорія:Населені пункти за алфавітом

[[Зображення:Dresden_Stadtwappen.svg|Шаблон:Ifempty|Герб]] [[Зображення:Шаблон:Ifempty|Шаблон:Ifempty|Прапор]]
Шаблон:Ifempty Шаблон:Ifempty
Шаблон:Картка/рядкиШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рядки

Шаблон:If1 Шаблон:Картка/р Шаблон:Картка/р

Шаблон:Карта розташування

Дрезден (нім. Dresden; Шаблон:Lang-hsb та Шаблон:Lang-dsb від старолужицького Drežďany; чеськ. Drážďany; пол. Drezno) — місто в Німеччині, адміністративний центр землі Саксонія. Населення міста становить Шаблон:Metadata Population DE-SN осіб. Місто є одним з найбільших центрів промисловості, транспорту, науки та культури Німеччини.

Географія[править]

Місто розміщене на віддалі 200 км на південь від Берліна на річці Ельба у Дрезденській долині. З заходу та південного заходу місто обмежене Рудними горами, з півдня та сходу Ельбськими пісковиковими горами, зі сходу та північного сходу Лужицькою височиною.

Історія[править]

Назва має слов'янський корінь і походить від слова Drježdźany з старосерболужицької мови, тобто позначає людей з заболоченої місцевості чи плавнів[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел.

Вперше Дрезден [2] документально згадується в 1206 році у зв'язку з судовим розглядом між Майсеновской церквою і графом фон Дона з -за спірних територій (Acta sunt hec dresdene). Як місто, вже в іншому документі, Дрезден згадується в 1216 рік (Acta sunt hec... in civitate nostra dresdene).

З 1270 року Дрезден став столицею маркграфства Мейсен і був їй аж до об'єднання маркрафства Мейсен і курфюрства Саксонії в 1422 році. У 1485 році відбувся Лейпцизький розділ об'єднаної держави, в результаті якого Дрезден знову став столицею маркграфства Мейсен (причому маркграфи отримали титул герцогів Саксонії).

У 1547 році курфюршество Саксонія було знову приєднано до Мейсене, і Дрезден виявився столицею курфюршества Саксонії. Найбільшого розквіту Саксонія (і Дрезден, як її столиця) досягла на початку XVIII століття при Августі Сильному, який витягував величезні доходи з управління Річчю Посполитою. При ньому працями Пеппельмана та інших придворних майстрів центр Дрездена придбав знайомий вигляд в стилі бароко.

У XVIII столітті Саксонія претендувала на провідну роль серед німецьких князівств і вела постійні війни з Пруссією. Під час Семирічної війни Дрезден був захоплений і довгий час утримувався військами прусського короля Фрідріха II. Ця окупація завдала великої шкоди місту, зокрема в 1760 році була зруйнована церква Кройцкірхе.

26-27 серпня 1813 в ході Шостий коаліційної війни при Дрездені відбулася велика битва між французькою армією під командуванням Наполеона I і Богемської армією союзників під командуванням Карла Шварценберга; в цій битві загинули два російських генерала (Ф. А. Луков і А. П. Мелиссино) [3]. В результаті наполеонівських воєн Саксонія понесла величезні територіальні втрати, значення Дрездена в політичних справах Європи знизилося, але він як і раніше вважався одним з найбільших культурних центрів.

Під час революції 1849 року повсталі городяни на чолі з С. Борном і М. Бакуніним вигнали з Дрездена короля, який зміг повернути собі владу, закликавши на допомогу прусського короля.

Файл:Bundesarchiv Bild 146-1994-041-07, Dresden, zerstörtes Stadtzentrum.jpg
Дрезден після англо-американських бомбардувань

У кінці Другої світової війни Дрезден було піддано великомасштабному бомбардуванню. З 13 по 14 лютого 1945 року центр міста був повністю зруйнований в результаті серії ударів англійської і американської авіації. В цей час Дрезден був переповнений біженцями, що намагалися врятуватися від бойових дій Східного фронту, серед яких було багато жінок і дітей. По ряду причин місто практично не було захищено зенітними знаряддями, а авіація ППО не змогла злетіти. Число жертв становить від 100 до 200 [4] тисяч чоловік (деякі джерела повідомляють про ще більше їх число), більшість з яких загинуло в результаті виниклого вогняного смерчу. Серйозно постраждав дрезденський замок-резиденція, Цвінгер і Опера Земпера були практично зруйновані, трохи пізніше обрушився купол Фрауенкірхе. Одним з небагатьох, хто вижив у цій бомбардуванню став американський письменник Курт Воннегут, який згодом написав знаменитий роман «Бійня номер п'ять», що розповідає про вищеописані події [5].

Після війни руїни палаців, церков, історичних будівель були акуратно розібрані, всі фрагменти описані і вивезені за місто. Решту руїн було просто знесені. На місці міста фактично утворився величезний порожній майданчик.

Культура та туризм[править]

Дрезден — це місто мистецтва і культури. До 2009 року Дрезденська долина Ельби входила до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО[6]. У місті розмішені всесвітньо відомі зібрання предметів мистецтва — Галерея старих майстрів та колекція коштовностей «Зелене склепіння». Дрезден — однe з найбільш відвідуваних туристами міст Німеччини (8 млн в 2009 році). Велика кількість масових заходів, які щорічно відбуваються у Дрездені, приваблюють безліч туристів як з Німеччини, так і з усього світу. Серед іноземних туристів, які відвідують Дрезден, лідирують за чисельністю американці, італійці та росіяни.

Для туристів особливо приємним є зелений вигляд міста. Його площа на 63 відсотки покрита лісами і парками. Поблизу центру міста є великий парк «Ґросер Ґартен», який має площу 1,8 км². На території цього парку знаходяться зоопарк, ботанічний сад та дитяча залізниця. З північно-східної сторони місто оточене лісами «Дрезднер Гайде».

Молодіжне культурне життя зосереджене в районі Шаблон:Нп, в якому знаходиться безліч нічних клубів, галерей, ресторанів, барів і кафе. У 1990—1993 частина Нойштадт була місцем «Шаблон:Нп», самопроголошеної молодіжної мікронації.

На території технічного університету Дрездена, на півдні міста, знаходиться Саксонська державна бібліотека. Вона виникла в 1996 році і належить до найбільших бібліотек Німеччини. У ній знаходиться німецька фототека.

Визначні пам'ятки та музеї[править]

Гофкірхе і сторожова вежа палацу-резиденції. Альтштадт (Старе місто) Фрауенкірхе (Дрезден)

Околиці[править]

Околиці Дрездена приваблюють безліч туристів:

 • Майсен — старовинний замок і порцелянова мануфактура епохи Відродження, що і сьогодні виробляє порцелянові вироби, що високо цінуються. У мануфактурі знаходиться великий музей, в якому можна познайомитися з виробами фабрики та основами виробництва.
 • Саксонська Швейцарія — масив пісковикових гір, національний парк з прекрасними видами
 • Фортеця Кенігштайн — велика фортеця епохи Відродження
 • Замок Моріцбург — мисливський замок короля Августа Сильного, в якому між іншим знімався фільм-казка «Три горішки для Попелюшки».
 • Фрайберг — старовинне місто гірників з добре збереженою середньовічною забудовою.
 • Бауцен — старовинне місто з добре збереженою фортецею, столиця верхньолужицьких слов'ян.
 • Радебойль — місто за 2 км від Дрездена, завдяки своїм багатим віллам відоме також як Саксонська Ніцца. У Радебойлі знаходяться також Замок Вакербарт та численні виноградники.
 • Рудні гори — численні місця для піших походів і гірськолижного спорту.
 • Численні замки і фортеці, наприклад Замок Везенштайн, Фортеця Штольпен.

Зручне географічне положення Дрездена дозволяє використовувати його як відправну точку для туристичних поїздок в інші міста (такі як Берлін, Лейпциг, Герліц, Прага), які розташовані лише за 1 — 2 години їзди на поїзді або автомобілі.

Регулярні культурні заходи[править]

 • Травень (10 днів) — Шаблон:Нп, міжнародний фестиваль джазової та блюзової музики
 • Серпень (3 дні) — день міста
 • Грудень (1,5 місяці — з кінця листопада до 24 грудня) — Striezelmarkt, найстаріший у Німеччині і один з найвідоміших у Європі різдвяний ринок.

Торгівля[править]

В останні роки в центрі Дрездена відкрилося відразу кілька найбільших торгових центрів (Zentrum Galerie, Altmarkt-Galerie, Neumarkt-Galerie, Prager Strasse) із великою кількістю магазинів і бутиків різної цінової категорії. Завдяки цьому Дрезден став центром роздрібної торгівлі не тільки Саксонії, а й сусідніх Чехії та Польщі, а також інших країн Європи.

Вищі навчальні заклади[править]

 • Дрезденський технічний університет (TU Dresden). Заснований у 1828 році. Є найстарішим закладом академічної технічної освіти в Німеччині. Зараз налічує приблизно 35 000 студентів. Постійний науковий штат становить близько 4200 співробітників, із них 419 професорів. На сьогодні є найбільшим університетом Саксонії. Складається з чотирнадцяти факультетів[7].
 • Дрезденська Вища школа музики імені Карла Марії фон Вебера. Заснована 1856 року, близько 600 студентів[8]
 • Дрезденська академія образотворчих мистецтв. Заснована 1764 року, 600 студентів.[9]
 • Університет прикладних наук Дрездена. Заснований 1992 року, близько 5 000 студентів.[10]

Науково-дослідні заклади[править]

Дрезден є потужним науково-дослідним центром. Тут розташовані більше двох десятків різноманітних інститутів від найвідоміших і найважливіших наукових товариств Німеччини: більше десятка від Товариства імені Фраунгофера, 3 інститути Товариства імені Макса Планка та 4 інститути, що відносяться до Наукового товариства імені Лейбніца та Товариства імені Гельмгольца.

Транспорт[править]

Файл:Dresden Mainstation 2007 04 23.JPG
Залізничний вокзал Дрезден-Хауптбанхоф є головним міжміським транспортним вузлом
Файл:NGTD12DD front.jpg
Найдовші трамваї в Дрездені встановили рекорд довжини

Автомагістраль A4 (європейський маршрут E40) перетинає Дрезден на північному заході з заходу на схід. Автомагістраль A17 відгалужується від А4 та повертає на південний схід. У Дрездені вона починає перетинати Рудні гори в напрямку Праги. Автомагістраль A13 починається з розв'язки «Дрезден-Норд» і прямує до Берліна. Автомагістралі A13 і A17 знаходяться на європейському маршруті E55.

У мережі залізниць Дрездена є два основних міжміських транзитних вузла: залізничний вокзал Дрезден-Хауптбанхоф і залізничний вокзал Дрезден-Нойштадт. Найважливіші залізничні лінії йдуть в Берлін, Прагу, Лейпциг і Хемніц. Система приміських поїздів (Dresden S-Bahn) працює на трьох лініях уздовж маршрутів далекого прямування.

Міжнародний аеропорт Дрездена розташований на північно-західній околиці міста.

Дрезден має велику трамвайну мережу, якою управляє Dresdner Verkehrsbetriebe, муніципальна транспортна компанія. Оскільки геологічні умови не дозволяють будувати підземні залізниці, трамвай є важливою формою громадського транспорту. Транспортна компанія експлуатує дванадцять ліній довжиною 200 км.[11] Велика кількість нових низькопольних транспортних засобів має довжину до 45 метрів і виробляється компанією Bombardier Transportation у Баутцені.

Райони Лошвіц і Вайссер-Хірш з'єднані фунікулером, який перевозить пасажирів з 1895 року.[12]

Клімат[править]

Як і в багатьох інших містах на сході Німеччини, Дрезден має морський клімат (Cfb за класифікацією кліматів Кеппена), зі значним континентальним впливом через своє внутрішнє розташування. Літо тепле, у середньому 19,0° C в липні. Зими трохи холодніше, ніж у середньому по Німеччині, середня температура січня становить 0,1° C. Самі сухі місяці — лютий, березень і квітень з опадами близько 40 мм. Самі вологі місяці — липень і серпень, більше 80 мм опадів на місяць.

Мікроклімат у долині Ельби відрізняється від мікроклімату в горах і передгір'ях. Метеостанція Дрездена розташована в районі Клоцше, на висоті 227 метрів над рівнем моря, температура повітря в Клоцше на 1-3° С нижче, ніж у центрі міста на висоті 112 метрів над рівнем моря. Шаблон:Weather box

Відомі жителі Дрездена[править]

Галерея[править]

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Див. також[править]

Примітки[править]

 1. Шаблон:Metadata Population DE-SN
 2. einhard Spehr, Herbert Boswank: Dresden - Stadtgründung im Dunkel der Geschichte. Verl. DJM, Dresden 2000. ISBN 3-9803091-1-8
 3. Шаблон:ВТ-ВЕС
 4. Ошибка Lua в package.lua на строке 80: module 'Module:Citation/CS1/Suggestions' not found.
 5. Бомбардування Дрездена в 1945 році
 6. Unesco-Entscheidung: Dresdner Elbtal verliert Weltkulturerbe-Status — SPIEGEL ONLINE — Nachrichten — Kultur Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 7. Офіційний сайт технічного університету.
 8. Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden
 9. "MISSION STATEMENT OF THE ACADEMY OF FINE ARTS DRESDEN". Archived from the original on 26 вересень 2018. Retrieved 4 березень 2019.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 10. HTW Dresden immatrikuliert 1.434 Studierende / HTV Dresden (WEB-Archive)
 11. Dresdner Verkehrsbetriebe: "Profile". Archived from the original on 28 January 2008. Retrieved 2006-11-29.  Invalid |dead-url=bot: unknown (help)
 12. "Funicular Railway | VVO Navigator — Your mobility portal for Dresden and the region". vvo-online.de. Retrieved 2016-11-01. 

Посилання[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Історія

Інститути міста

Громадський транспорт

Туризм і бізнес

Шаблон:City-stub

Шаблон:Stub-meta Шаблон:Столиці земель НімеччиниШаблон:Ac Шаблон:Райони Саксонії (2008 рік) Шаблон:Міста Європи з населенням понад 500 тисяч осіб Шаблон:50 найбільших міст Німеччини за населенням

Категорія:Міста Саксонії Категорія:Міста над Ельбою Категорія:Незалежні міста Німеччини