Дрезден

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote
Шаблон:Картка/рядки
Шаблон:IfemptyШаблон:If1Шаблон:Checkwd

Категорія:Населені пункти за алфавітомОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

[[Зображення:Dresden_Stadtwappen.svg|Шаблон:Ifempty|Герб]] [[Зображення:Шаблон:Ifempty|Шаблон:Ifempty|Прапор]]
Шаблон:Ifempty Шаблон:Ifempty
Шаблон:Картка/рядкиШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рядки

Шаблон:If1 Шаблон:Картка/р Шаблон:Картка/р

Шаблон:Карта розташування

Дрезден (нім. Dresden; Шаблон:Lang-hsb та Шаблон:Lang-dsb від старолужицького Drežďany; чеськ. Drážďany; пол. Drezno) — місто в Німеччині, адміністративний центр землі Саксонія. Населення міста становить Шаблон:Metadata Population DE-SN осіб. Місто є одним з найбільших центрів промисловості, транспорту, науки та культури Німеччини.

Географія

Місто розміщене на віддалі 200 км на південь від Берліна на річці Ельба у Дрезденській долині. З заходу та південного заходу місто обмежене Рудними горами, з півдня та сходу Ельбськими пісковиковими горами, зі сходу та північного сходу Лужицькою височиною.

Історія

Назва має слов'янський корінь і походить від слова Drježdźany з старосерболужицької мови, тобто позначає людей з заболоченої місцевості чи плавнів[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел.

Вперше Дрезден [2] документально згадується в 1206 році у зв'язку з судовим розглядом між Майсеновской церквою і графом фон Дона з -за спірних територій (Acta sunt hec dresdene). Як місто, вже в іншому документі, Дрезден згадується в 1216 рік (Acta sunt hec... in civitate nostra dresdene).

З 1270 року Дрезден став столицею маркграфства Мейсен і був їй аж до об'єднання маркрафства Мейсен і курфюрства Саксонії в 1422 році. У 1485 році відбувся Лейпцизький розділ об'єднаної держави, в результаті якого Дрезден знову став столицею маркграфства Мейсен (причому маркграфи отримали титул герцогів Саксонії).

У 1547 році курфюршество Саксонія було знову приєднано до Мейсене, і Дрезден виявився столицею курфюршества Саксонії. Найбільшого розквіту Саксонія (і Дрезден, як її столиця) досягла на початку XVIII століття при Августі Сильному, який витягував величезні доходи з управління Річчю Посполитою. При ньому працями Пеппельмана та інших придворних майстрів центр Дрездена придбав знайомий вигляд в стилі бароко.

У XVIII столітті Саксонія претендувала на провідну роль серед німецьких князівств і вела постійні війни з Пруссією. Під час Семирічної війни Дрезден був захоплений і довгий час утримувався військами прусського короля Фрідріха II. Ця окупація завдала великої шкоди місту, зокрема в 1760 році була зруйнована церква Кройцкірхе.

26-27 серпня 1813 в ході Шостий коаліційної війни при Дрездені відбулася велика битва між французькою армією під командуванням Наполеона I і Богемської армією союзників під командуванням Карла Шварценберга; в цій битві загинули два російських генерала (Ф. А. Луков і А. П. Мелиссино) [3]. В результаті наполеонівських воєн Саксонія понесла величезні територіальні втрати, значення Дрездена в політичних справах Європи знизилося, але він як і раніше вважався одним з найбільших культурних центрів.

Під час революції 1849 року повсталі городяни на чолі з С. Борном і М. Бакуніним вигнали з Дрездена короля, який зміг повернути собі владу, закликавши на допомогу прусського короля.

Файл:Bundesarchiv Bild 146-1994-041-07, Dresden, zerstörtes Stadtzentrum.jpg
Дрезден після англо-американських бомбардувань

У кінці Другої світової війни Дрезден було піддано великомасштабному бомбардуванню. З 13 по 14 лютого 1945 року центр міста був повністю зруйнований в результаті серії ударів англійської і американської авіації. В цей час Дрезден був переповнений біженцями, що намагалися врятуватися від бойових дій Східного фронту, серед яких було багато жінок і дітей. По ряду причин місто практично не було захищено зенітними знаряддями, а авіація ППО не змогла злетіти. Число жертв становить від 100 до 200 [4] тисяч чоловік (деякі джерела повідомляють про ще більше їх число), більшість з яких загинуло в результаті виниклого вогняного смерчу. Серйозно постраждав дрезденський замок-резиденція, Цвінгер і Опера Земпера були практично зруйновані, трохи пізніше обрушився купол Фрауенкірхе. Одним з небагатьох, хто вижив у цій бомбардуванню став американський письменник Курт Воннегут, який згодом написав знаменитий роман «Бійня номер п'ять», що розповідає про вищеописані події [5].

Після війни руїни палаців, церков, історичних будівель були акуратно розібрані, всі фрагменти описані і вивезені за місто. Решту руїн було просто знесені. На місці міста фактично утворився величезний порожній майданчик.

Культура та туризм

Дрезден — це місто мистецтва і культури. До 2009 року Дрезденська долина Ельби входила до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО[6]. У місті розмішені всесвітньо відомі зібрання предметів мистецтва — Галерея старих майстрів та колекція коштовностей «Зелене склепіння». Дрезден — однe з найбільш відвідуваних туристами міст Німеччини (8 млн в 2009 році). Велика кількість масових заходів, які щорічно відбуваються у Дрездені, приваблюють безліч туристів як з Німеччини, так і з усього світу. Серед іноземних туристів, які відвідують Дрезден, лідирують за чисельністю американці, італійці та росіяни.

Для туристів особливо приємним є зелений вигляд міста. Його площа на 63 відсотки покрита лісами і парками. Поблизу центру міста є великий парк «Ґросер Ґартен», який має площу 1,8 км². На території цього парку знаходяться зоопарк, ботанічний сад та дитяча залізниця. З північно-східної сторони місто оточене лісами «Дрезднер Гайде».

Молодіжне культурне життя зосереджене в районі Шаблон:Нп, в якому знаходиться безліч нічних клубів, галерей, ресторанів, барів і кафе. У 1990—1993 частина Нойштадт була місцем «Шаблон:Нп», самопроголошеної молодіжної мікронації.

На території технічного університету Дрездена, на півдні міста, знаходиться Саксонська державна бібліотека. Вона виникла в 1996 році і належить до найбільших бібліотек Німеччини. У ній знаходиться німецька фототека.

Визначні пам'ятки та музеї

Гофкірхе і сторожова вежа палацу-резиденції. Альтштадт (Старе місто) Фрауенкірхе (Дрезден)

Околиці

Околиці Дрездена приваблюють безліч туристів:

 • Майсен — старовинний замок і порцелянова мануфактура епохи Відродження, що і сьогодні виробляє порцелянові вироби, що високо цінуються. У мануфактурі знаходиться великий музей, в якому можна познайомитися з виробами фабрики та основами виробництва.
 • Саксонська Швейцарія — масив пісковикових гір, національний парк з прекрасними видами
 • Фортеця Кенігштайн — велика фортеця епохи Відродження
 • Замок Моріцбург — мисливський замок короля Августа Сильного, в якому між іншим знімався фільм-казка «Три горішки для Попелюшки».
 • Фрайберг — старовинне місто гірників з добре збереженою середньовічною забудовою.
 • Бауцен — старовинне місто з добре збереженою фортецею, столиця верхньолужицьких слов'ян.
 • Радебойль — місто за 2 км від Дрездена, завдяки своїм багатим віллам відоме також як Саксонська Ніцца. У Радебойлі знаходяться також Замок Вакербарт та численні виноградники.
 • Рудні гори — численні місця для піших походів і гірськолижного спорту.
 • Численні замки і фортеці, наприклад Замок Везенштайн, Фортеця Штольпен.

Зручне географічне положення Дрездена дозволяє використовувати його як відправну точку для туристичних поїздок в інші міста (такі як Берлін, Лейпциг, Герліц, Прага), які розташовані лише за 1 — 2 години їзди на поїзді або автомобілі.

Регулярні культурні заходи

 • Травень (10 днів) — Шаблон:Нп, міжнародний фестиваль джазової та блюзової музики
 • Серпень (3 дні) — день міста
 • Грудень (1,5 місяці — з кінця листопада до 24 грудня) — Striezelmarkt, найстаріший у Німеччині і один з найвідоміших у Європі різдвяний ринок.

Торгівля

В останні роки в центрі Дрездена відкрилося відразу кілька найбільших торгових центрів (Zentrum Galerie, Altmarkt-Galerie, Neumarkt-Galerie, Prager Strasse) із великою кількістю магазинів і бутиків різної цінової категорії. Завдяки цьому Дрезден став центром роздрібної торгівлі не тільки Саксонії, а й сусідніх Чехії та Польщі, а також інших країн Європи.

Вищі навчальні заклади

 • Дрезденський технічний університет (TU Dresden). Заснований у 1828 році. Є найстарішим закладом академічної технічної освіти в Німеччині. Зараз налічує приблизно 35 000 студентів. Постійний науковий штат становить близько 4200 співробітників, із них 419 професорів. На сьогодні є найбільшим університетом Саксонії. Складається з чотирнадцяти факультетів[7].
 • Дрезденська Вища школа музики імені Карла Марії фон Вебера. Заснована 1856 року, близько 600 студентів[8]
 • Дрезденська академія образотворчих мистецтв. Заснована 1764 року, 600 студентів.[9]
 • Університет прикладних наук Дрездена. Заснований 1992 року, близько 5 000 студентів.[10]

Науково-дослідні заклади

Дрезден є потужним науково-дослідним центром. Тут розташовані більше двох десятків різноманітних інститутів від найвідоміших і найважливіших наукових товариств Німеччини: більше десятка від Товариства імені Фраунгофера, 3 інститути Товариства імені Макса Планка та 4 інститути, що відносяться до Наукового товариства імені Лейбніца та Товариства імені Гельмгольца.

Транспорт

Файл:Dresden Mainstation 2007 04 23.JPG
Залізничний вокзал Дрезден-Хауптбанхоф є головним міжміським транспортним вузлом
Файл:NGTD12DD front.jpg
Найдовші трамваї в Дрездені встановили рекорд довжини

Автомагістраль A4 (європейський маршрут E40) перетинає Дрезден на північному заході з заходу на схід. Автомагістраль A17 відгалужується від А4 та повертає на південний схід. У Дрездені вона починає перетинати Рудні гори в напрямку Праги. Автомагістраль A13 починається з розв'язки «Дрезден-Норд» і прямує до Берліна. Автомагістралі A13 і A17 знаходяться на європейському маршруті E55.

У мережі залізниць Дрездена є два основних міжміських транзитних вузла: залізничний вокзал Дрезден-Хауптбанхоф і залізничний вокзал Дрезден-Нойштадт. Найважливіші залізничні лінії йдуть в Берлін, Прагу, Лейпциг і Хемніц. Система приміських поїздів (Dresden S-Bahn) працює на трьох лініях уздовж маршрутів далекого прямування.

Міжнародний аеропорт Дрездена розташований на північно-західній околиці міста.

Дрезден має велику трамвайну мережу, якою управляє Dresdner Verkehrsbetriebe, муніципальна транспортна компанія. Оскільки геологічні умови не дозволяють будувати підземні залізниці, трамвай є важливою формою громадського транспорту. Транспортна компанія експлуатує дванадцять ліній довжиною 200 км.[11] Велика кількість нових низькопольних транспортних засобів має довжину до 45 метрів і виробляється компанією Bombardier Transportation у Баутцені.

Райони Лошвіц і Вайссер-Хірш з'єднані фунікулером, який перевозить пасажирів з 1895 року.[12]

Клімат

Як і в багатьох інших містах на сході Німеччини, Дрезден має морський клімат (Cfb за класифікацією кліматів Кеппена), зі значним континентальним впливом через своє внутрішнє розташування. Літо тепле, у середньому 19,0° C в липні. Зими трохи холодніше, ніж у середньому по Німеччині, середня температура січня становить 0,1° C. Самі сухі місяці — лютий, березень і квітень з опадами близько 40 мм. Самі вологі місяці — липень і серпень, більше 80 мм опадів на місяць.

Мікроклімат у долині Ельби відрізняється від мікроклімату в горах і передгір'ях. Метеостанція Дрездена розташована в районі Клоцше, на висоті 227 метрів над рівнем моря, температура повітря в Клоцше на 1-3° С нижче, ніж у центрі міста на висоті 112 метрів над рівнем моря. Шаблон:Weather box

Відомі жителі Дрездена

Галерея

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Див. також

Примітки

 1. Шаблон:Metadata Population DE-SN
 2. einhard Spehr, Herbert Boswank: Dresden - Stadtgründung im Dunkel der Geschichte. Verl. DJM, Dresden 2000. ISBN 3-9803091-1-8
 3. Шаблон:ВТ-ВЕС
 4. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 5. Бомбардування Дрездена в 1945 році
 6. Unesco-Entscheidung: Dresdner Elbtal verliert Weltkulturerbe-Status — SPIEGEL ONLINE — Nachrichten — Kultur Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 7. Офіційний сайт технічного університету.
 8. Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden
 9. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 10. HTW Dresden immatrikuliert 1.434 Studierende / HTV Dresden (WEB-Archive)
 11. Dresdner Verkehrsbetriebe: Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 12. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Історія

Інститути міста

Громадський транспорт

Туризм і бізнес

Шаблон:City-stub

Шаблон:Stub-meta Шаблон:Столиці земель НімеччиниШаблон:Ac Шаблон:Райони Саксонії (2008 рік) Шаблон:Міста Європи з населенням понад 500 тисяч осіб Шаблон:50 найбільших міст Німеччини за населенням

Категорія:Міста Саксонії Категорія:Міста над Ельбою Категорія:Незалежні міста Німеччини