Джордж Вокер Буш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Інші імена Шаблон:Державний діяч

Шаблон:Sister Джордж Во́кер Буш (англ. George Walker Bush; Шаблон:Н 6 липня 1946) — 43-й президент Сполучених Штатів Америки.

Джордж Вокер Буш був обраний перший раз у 2000 р, та був переобраний в 2004 р. Він займав посаду 47-го губернатору штату Техас з 1995 по 2000 роки. Член Республіканської партії, він належить до одного з найвпливовіших з політичної точки зору сімейств країни як син колишнього президента Джорджа Г. В. Буша і старший брат Джеба Буша, 43-го губернатора штату Флорида.

Ранні роки

Файл:GW-Bush-in-uniform.jpg
Джордж Вокер Буш у Національній гвардії Техасу

Дитинство Буша пройшло в містах Мідленд і Х'юстон в штаті Техас. Він закінчив престижну приватну школу «Філіпс Академія» в Андовері, Массачусетс. У 1968 отримав ступінь бакалавра історії в Єльському університеті, де середньо встигав, але користувався популярністю. У 19681973 служив в Національній гвардії. Був пілотом літака F-102 в Національної гвардії Техасу. У 19731975 вчився в Гарвардській школі бізнесу, отримав ступінь майстра ділового адміністрування (MBA). Потім повернувся в Мідленд, де працював в нафтовій галузі до 1986 року.

У 1977 він був представлений Лорі Велч, шкільному вчителю і бібліотекарю. Вони оженилися і оселилися у Мідленді.

Буш кілька разів активно брав участь в передвиборних кампаніях батька, був його радником. У 1978 виставляв кандидатуру на виборах в Палату представників Конгресу США від 19-го виборчого округу Конгресу, але не був обраний.

Буш з сім'єю переїхав до Вашингтона, округу Колумбія, в 1988, щоб брати участь у передвиборчій президентській кампанії батька. Повернувшись до Техасу після кампанії, Буш придбав частину бейсбольної команди Техас Рейнджерс в квітні 1989, де він працював керівним партнером протягом п'яти років. Продаж частини Техас Рейнджерс приніс Бушу понад $15 мільйонів від його початкових інвестицій у $800 тис.

Виборчі посади

46-й губернатор Техасу

У 1994 Буш був вибраний губернатором Техасу. Як губернатор, Буш працював над навчальною реформою, шкільними фінансами і юридичною реформою і використовуючи надлишок бюджету провів найбільшу програму зниження податків ($2 млрд) в історії штату. Він був переобраний на посаду губернатора Техасу в 1998.

43-й президент США

Буш виграв президентські вибори 2000 року як кандидат від Республіканської партії, хоча результат і досі вважається спірним. Хоча він не забезпечував більшість голосів виборців, він виграв завдяки системі представників у американській виборчій системі, після перемоги на менш ніж 0,1 % голосів у штаті Флорида. Як президент, Буш проштовхнув програму заниження податків на 1,3 трильйони доларів, програму перерозподілу фондів системи освіти відому як «Ніяка дитина не залишиться позаду» і доклав старання щодо приватизації систем медичної допомоги і соціального забезпечення. Буш також докладав зусилля проштовхуючи такі популярні серед республіканців міри як «Акт заборони абортів частково народжених», «Засновані на вірі ініціативи добробуту», «Компроміс пальмової неділі» і запропонував «Федеральну шлюбну поправку», яка визначає шлюб як відносини між одним чоловіком і однією жінкою і запобігає визнанню одностатевих шлюбів в Сполучених Штатах.

Після терористичних нападів 11 вересня 2001 Буш оголосив світову війну проти тероризму і наказав вторгнення до Афганістану з метою скинення руху Талібан, знищення Аль-Каїди та захоплення Усами бін Ладена. Така відповідь на терористичні напади 9/11 привела до значного росту його популярності. З приводу контролю іракської зброї масового знищення Буш наказав вторгнення до Іраку, хоча інспекції, які велися у той час, ще не закінчилися і зброя масового знищення, яку США намагалися захопити, ніколи не була знайдена. Слід за скиданням уряду Саддама Хусейна в Іраку, Буш започаткував програму встановлення демократії на Близькому сході, особливо в Афганістані та Іраку. Називаючи себе «військовий президент», Буш виграв переобрання в 2004 після інтенсивної і гарячої виборчої кампанії.

Починаючи з переобрання, Буш одержує все більшу і гарячішу критику, навіть від колишніх союзників, як за його управління операцією в Іраку і за зловживання у відношенні до ув'язнених у в'язниці Абу-Граїб та таборі Гуантанамо, так і щодо таких внутрішньополітичних питань як заборона дослідження стовбурових клітин, дуже повільна допомога постраждалим від урагану «Катріна», нагляд за громадянами з боку Агентства національної безпеки, дефіцит бюджету, номінація Гаррет Мієрс і цілий ряд скандалів, наприклад звинувачення у корупції Джека Абрамоффа і можлива фальсифікація даних щодо наявності зброї масового знищення у Іраку. Згідно з опитами, його популярність значно знизилася (на 2006).

Політика стосовно України

Шаблон:Ambox/small[[Категорія:Статті, які потрібно розширити з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, які потрібно розширитиВідносини США з українською владою в останні роки правління президента Л. Кучми, коли зростали авторитарні тенденції і мали місце грубі порушення демократичних засад, теж склалися непросто. Натомість адміністрація Дж. Буша-молодшого всіляко вітала Помаранчеву революцію в Україні. США надали новому керівництву України далекосяжну політичну підтримку і на міжнародній арені й у сфері двосторонніх відносин. У квітні 2005 р. новообраний президент України Віктор Ющенко, перебуваючи з офіційним візитом у США, вів переговори з президентом Дж Бушем-молодшим та іншими офіційними особами, виступив із промовою на спільному засіданні обох палат конгресу. До речі, така можливість надається іноземним політикам лише у виняткових випадках. Упродовж наступних років президент В. Ющенко неодноразово відвідував США з офіційними або робочими візитами. Відтоді американо-українські відносини знаходяться на піднесенні. У 2006 р. США скасували для України поправку Джексона-Веніка до Закону про торгівлю США (1974), що сприяло пожвавленню торговельних зв'язків між обома країнами. У 2008 р. американо-український товарооборот перевищив 5 млрд доларів.

США всіляко сприяли просуванню України до членства в євроатлантичних спільнотах. 31 березня — 1 квітня 2008 р. президент Дж Буш-молодший відвідав Київ, де вів переговори з президентом України В. Ющенком і прем'єр-міністром Юлією Тимошенко, Це був перший візит президента США від 2000 р. У наступні дні Дж. Буш-молодший активно підтримував позиції України і Грузії на саміті НАТО в Бухаресті. У вересні 2008 р. відвідав Україну з візитом віце-президент Річард Чейні, який ще раз висловив підтримку Вашингтоном права України будувати міцніші зв'язки співробітництва й безпеки в Європі і трансатлантичному просторі. У грудні 2008 р. у Вашингтоні державним секретарем США К. Райе і міністром закордонних справ України Володимиром Огризком підписано важливий дипломатичний документ — «Хартію Україна -США про стратегічне партнерство», в якому сторони підтвердили важливість своїх відносин як друзів та стратегічних партнерів, висловивши намір поглиблювати партнерство на благо наших народів, обопільну життєву зацікавленість у сильній, незалежній та демократичній Україні.

Книжки

Література

  • T. Грищенко. Буш Джордж Вокер // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — 808 с. ISBN 978-966-611-818-2.
  • Т. А. Грищенко. Буш Джордж Вокер // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X

Шаблон:Бібліоінформація Шаблон:Start box Шаблон:Succession box

|}


Шаблон:Президенти США Шаблон:Кабінет Джорджа Буша молодшого Шаблон:Людина року Тайм

Категорія:Уродженці Нью-Гейвена (Коннектикут) Категорія:Персоналії:Х'юстон Категорія:Випускники Єльського університету Категорія:Губернатори Техасу Категорія:Президенти США Категорія:Політичні династії Категорія:Республіканці США Категорія:Сини Американської Революції Категорія:Американці нідерландського походження Категорія:Американці англійського походження Категорія:Німці США Категорія:Американці валлійського походження Категорія:Американці ірландського походження Категорія:Шотландці США Категорія:Мотиваційні спікери США Категорія:Консерватизм у США Категорія:Політики США XX століття Категорія:Діти керівників держав Категорія:Французи США