Грузинська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка

Файл:Kartvelian languages uk.svg
Поширення мов картвельської родини

Грузи́нська мо́ва (ქართული ენა картули ена) — одна з картвельських мов, державна мова Грузії. Разом із мегрельською, сванською та лазькою мовами вони утворюють картвельську сім'ю. Мова поширена в Грузії, частково в Азербайджані, Ірані, Туреччині, Росії. В сучасній мові виділяють до 20 діалектів.[1]

Історія[править]

Докладніше: Написи Бир Ель-Кут

За дослідженнями вчених-мовознавців, грузинська мова відділилася від мегрельської і лазької мов близько першого тисячоліття до нашої ери.

Грузинська абетка була створена у 5 столітті. У 864 році з'явився перший чітко датований рукопис «Мравалтаві». У 1629 році з'явилося перше видання грузинською мовою у Римі, а 1819 — перше періодичне видання грузинською мовою — «Сакартвелос газеті».

Грузини мають багату давню традицію. Перша писемна пам'ятка «წამებაჲ წმიდისა შუშანიკისი დედოფლისაჲ» (Страсті святої цариці Шушанік) з'явилася між 476 і 483 роками.

Поширеність[править]

Грузинська мова є основною мовою спілкування для 3,9 мільйонів грузинів в самій Грузії (83 % від населення), та, приблизно, для 800 тис. за кордоном (в основному, в Туреччині, Ірані, Росії, США, та Європі). Грузинська є літературною мовою для всіх етнічних груп Грузії.

Діалекти[править]

Грузинські діалекти:

Фонетика[править]

Голосні звуки[править]

Голосні[2]
Переднього Заднього
високого i u
середнього ɛ ɔ
низького   ɑ

Приголосні звуки[править]

Приголосні[3]
  лабіальні зубні/
Альвеолярні
Пост-
альвеолярні
Велярні Язичкові Гортанні
Носові m n
Ударні з придихом
дзвінкі b d g
зімкнені
Африкати plain ts
голосові dz
зімкнені tsʼ tʃʼ
Фрикативні без участі голосу s ʃ x1 h
з участю голосу v z ʒ ɣ1
Rhotic r
Бокові l

1 Щодо властивостей цих звуків немає єдиної думки. Їх описують як велярні, поствелярні, велярні з увулярними варіантами.

Графіка[править]

Докладніше: Грузинська абетка

Впродовж своєї довгої історії грузинська мова мала багато різних систем писемності. Проте найкраще закріпився алфавіт мхедрулі. Нинішня грузинська абетка складається з 33 літер.

Лексика[править]

Грузинська мова має багату систему словотвору. Використовуючи корінь і додаючи певні визначені суфікси та префікси, з одного кореня можна утворити дуже багато прикметників та прислівників. Наприклад, з кореня Карт можна утворити такі слова:

  • Картвелі (грузин)
  • Картулі (грузинська мова)
  • Сакартвело (Грузія).

Грузинська мова має двадцяткову систему числення. Такі ж системи використовуються у старофранцузькій та баскській мовах, проте у більшості народів Європи переважає десяткова система числення, зокрема і в Україні. Для того, щоби назвати число більше 20 і менше ста, кажуть спочатку скільки двадцяток містить дане число і додають число, що залишається. Для прикладу, число 93 називають так: ოთხმოცდაცამეტი, (otkh-m-ots-da-tsamet'i) тобто чотири-рази-двадцять-і-тринадцять.

Морфологія[править]

Грузинська мова є аглютативною. Є спеціальні префікси та суфікси, які додаються у певному порядку для формування дієслів. У деяких випадках, слова можуть мати по 8 морфем. Для прикладу слово ageshenebinat (Вам слідувало б збудувати). Слово можна розкласти на частини: a-g-e-shen-eb-in-a-t. Кожна морфема у слово вносить певну ознаку: особу чи час.

Примітки[править]

Див. також[править]

Посилання[править]

Шаблон:Картвельські мови Шаблон:Грузинська мова

Категорія:Грузія Категорія:Етнологія грузинів Категорія:Картвельські мови Категорія:Мови Азербайджану Категорія:Мови Грузії