Грудень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Календар на грудень

Гру́день — дванадцятий місяць року в григоріанському календарі, він має 31 день.

Походження назви[править]

Грудень — від слова груда або грудка[1]. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко — заважали замерзлі грудки. Також грудки утворювалися на замерзлих зораних полях.

У давньоруські часи і, як засвідчує «Словарь української мови» Б. Грінченка, аж до ХХ сторіччя[2] цей місяць називали «студень», а «груднем» (Шаблон:Lang-orv) звався листопад (наприклад, такі назви місяців засвідчені в газеті «Хлібороб» братів Шеметів). У народі також вживались назви: лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим.

Основні параметри[править]

Середня місячна температура повітря у грудні становить 0-5° морозу, у південній частині України місцями 1-6° тепла. Абсолютний мінімум температури повітря 21-38° морозу, в південній частині 17-29° морозу. Абсолютний максимум температури повітря сягає 12-18° тепла, у південній частині та на Прикарпатті місцями 19-20°, на високогір'ї Карпат та на Сумщині 9-14°. Середня місячна кількість опадів становить 33-67 мм, у Карпатах, на Закарпатті 68-174 мм. На більшій частині території України утворюється сніговий покрив, лише на крайньому півдні він установлюється не кожного року. У грудні у порівнянні з листопадом збільшується кількість днів з хуртовинами; зростає повторюваність ожеледі, особливо на Лівобережжі України.

Кліматична характеристика грудня[править]

Грудень є найтеплішим зимовим місяцем в Україні. Середня температура повітря змінюється від -4 - -3 °C на північному сході та півночі до -2 - -1 °C на заході. В Одеській, Херсонській областях та Криму вона становить 0-2 °C. Абсолютний мінімум температуриу грудні зафіксований у 1908 р. -34,5 °C в м. Краснограді, на Південному березі Криму (-16,2 °C) у 1899 р. (м. Севастополь). Абсолютний максимум температури у грудні 20,6 °C зафіксований у 1964 р. в м. Клепиніне. На початку грудня по всій території України завершується стійкий перехід середньодобової температури через 0 °C, наступає зима. Середня кількість опадів становить 41-49 мм, в північних та східних областях 50-59 мм, на Закарпатті до 82 мм.

Пам'ятні дні[править]

У грудні відзначають Міжнародний день боротьби проти корупції.

Див. також[править]

Шаблон:Wiktionary

Примітки[править]

Джерела[править]

Шаблон:Time-stub


Категорія:Місяці Категорія:Зима