Гриф чорний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote
bgcolor=Шаблон:Taxobox color|Гриф чорний
Голова грифа чорного
Голова грифа чорного
Охоронний статус
bgcolor=Шаблон:Taxobox color| Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Шаблон:Taxobox ordo: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Рід: Гриф (Aegypius)
Savigny, 1809
Вид: Гриф чорний
Біноміальна назва
Aegypius monachus
(Linnaeus, 1766)
* Зелений: Сучасні місця гніздування * Зелений ?: Можливі місця гніздування * Зелений R: Реінтродікція в процесі * Блакитний: Сучасні місця зимування * Темно-сірий: Колишні місця гніздування * Темно-сірий ?: Ймовірні колишні місця гніздування.

  • Зелений: Сучасні місця гніздування
  • Зелений ?: Можливі місця гніздування
  • Зелений R: Реінтродікція в процесі
  • Блакитний: Сучасні місця зимування
  • Темно-сірий: Колишні місця гніздування
  • Темно-сірий ?: Ймовірні колишні місця гніздування.
Посилання
Шаблон:Nowrap Category:Aegypius_monachus
Шаблон:Nowrap Aegypius monachus
Шаблон:Nowrap {{#property:P830}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P961}}
Шаблон:Nowrap 175494
Шаблон:Nowrap {{#property:P627}}
Шаблон:Nowrap 8959
Шаблон:Nowrap {{#property:P962}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P1391}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P842}}

Шаблон:Taxobox regnumcat

Гриф чорний (Aegypius monachus) — хижий птах, єдиний представник роду гриф (Aegypius Savigny, 1809) родини яструбових (Accipitridae) ряду соколоподібні (Falconiformes).

Морфологічні ознаки та визначення у природі

Дуже великі птахи. Загальна довжина 75-100 см, довжина крила 72-85 см, розмах крил 250-300 см. Маса самок до 7,5, самців до 6,5 кг, іноді навіть більше. Дорослі птахи темно-бурі, комір навколо шиї і пух на шиї — світло-бурі. У молодих птахів все оперення, в тому числі і шия, темно-бурі.

У природі легко визначити за розмірами, темним забарвленням оперення (в тому числі і голови, це відрізняє грифа від сипа білоголового), характерним силуетом у польоті: широкі крила, втягнута голова, короткий клиноподібний хвіст. Довго ширяють високо в повітрі, роблячи широкі кола. Помітивши поживу, круто і швидко пікірують з висоти з гучним шумом крил. Голос — шипіння і хрипле каркання.

Ареал

Поширений в Південній Європі, Північній Африці, Передній і Центральній Азії. Зимують у південних районах. В Україні гніздяться лише в Криму поодинокими парами. В інших областях рідкісні залітні птахи. Улюблені місця перебування — верхня межа лісу у високих гірських пасмах.

Чисельність

Чисельність виду оцінюється у 7,200−10,000 пар, у тому числі 1,700−1,900 пар гніздиться в Європі та 5,500−8,000 пар − в Азії[1]. За даними останнього видання Червоної книги України (2009) кримська популяція грифа чорного не перевищує 50 особин, з яких щороку гніздиться 5-11 пар.

Особливості біології

Яйце Aegypius monachus Живляться грифи чорні м'ясом і кістками мертвих тварин, тобто є некрофагами. Проковтують разом з м'ясом кістки, шерсть, які частково перетравлюють, частково викидають у вигляді погадок. Гніздяться рано. Уже в двадцятих числах березня в гніздах буває одне біле з рудувато-бурими плямами яйце. Гнізда завжди на деревах (у Криму на верхівках кримської сосни), із сухих довгих сучків і гілок, вимощені травою, шерстю, дрібними гілочками тощо. Насиджують обидва птахи, близько 55 днів. Пташенята лишаються в гнізді дуже довго, протягом 3,5—4 місяців, вилітають у серпні або навіть у вересні.

Охорона

Грифи чорні також належать до корисних і рідкісних птахів. Охороняються Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями. Вид внесений до Червоного списку Міжнародного Союзу Охорони Природи, Європейського червоного списку[2] та Червоної книги України (1994, 2009) (статус — вразливий)[3].

Галерея

Примітки

Література

Посилання

Шаблон:Птахи, занесені до Червоної книги України

Категорія:Тварини, описані 1766 Категорія:Яструбові Категорія:Птахи ЧКУ Категорія:Птахи України Категорія:Птахи Європи Категорія:Птахи Азії Категорія:Птахи Африки Категорія:Монотипові роди птахів Категорія:Тварини України, занесені до Європейського червоного списку Категорія:Птахи Резолюції 6 Бернської конвенції за назвою