Герман Мінковський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:Персоналії за алфавітомШаблон:Ifempty Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedШаблон:КарткаКатегорія:Службова Шаблон:Науковець з датою народження

Ге́рман Мінко́вський (лит. Hermanas Minkovskis, нім. Hermann Minkowski; 22 червня 1864, Алексоти — 12 січня 1909, Геттінген, Німеччина) — німецький математик, що розробив геометричну теорію чисел і використав методи геометрії для розв'язку складних задач в області теорії чисел, математичної фізики і теорії відносності.

Біографія

Герман Мінковський родився в Алексотах (передмісті Каунаса в Литві, що у той час входили до складу Мінської губернії Російської імперії в єврейський сім'ї німецького та польського походження. Вчився в Німеччині в Університетах Берліна і Кенігсберга, де в 1885 році під керівництвом Фердинанда фон Ліндемана здобув докторський ступінь. Ще студентом в 1883 році був нагороджений Математичною премією Французької академії наук за свій рукопис з теорії квадратичних форм. Став членом Геттінгенської академії наук. Мінковський викладав в Геттінгенському університеті, в університетах Бонна, Кенігсберга і Цюриха. У Цюриху він був одним з вчителів Ейнштейна.

Мінковський досліджував арифметику квадратичних форм, особливо дотично n змінних, і його дослідження в цій області привели його до відкриття деяких геометричних властивостей в n-мірному просторі. У 1896 році він представив свою геометрію чисел — геометричний метод вирішення завдань в теорії чисел.

У 1902 році він став викладати на математичному факультеті Геттінгена і став одним з близьких колег Давида Гільберта, якого він вперше зустрів в Кенігсберзі. Одним з його студентів там був Костянтин Каратеодорі.

У 1907 році Мінковський припустив, що спеціальна теорія відносності, сформульована Ейнштейном і заснована на раніших роботах Лоренца і Пуанкаре, краще всього може бути описана в чотиривимірному просторі (відомому зараз як простір Мінковського), в якому час і простір є не різна суть, а є вимірюваннями простору-часу, і в яке добре вписується геометрія Лоренца спеціальної теорії відносності. Це припущення допомогло Ейнштейнові у формулюванні загальної теорії відносності.

У 1909 Мінковський раптово помер від апендициту в Геттінгені. У нього був брат — Оскар Мінковський — відомий лікар і дослідник.

На честь Германа Мінковського названий астероїд 12493 Мінковський. Кратер Мінковський на Місяці названий на честь Германа Мінковського і Рудольфа Мінковського.

Див. також

Примітки

Шаблон:Бібліоінформація Шаблон:Stub-metaКатегорія:Персоналії за алфавітом Шаблон:Stub-meta

[[Категорія:Статті без джерел з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Усі статті без джерел


Категорія:Німецькі математики Категорія:Уродженці Каунаса Категорія:Люди, на честь яких названо кратер на Місяці Категорія:Випускники Кенігсберзького університету Категорія:Науковці Геттінгенського університету Категорія:Померли в Геттінгені Категорія:Члени Геттінгенської академії наук Категорія:Науковці, на честь яких названо астероїд Категорія:Люди, на честь яких названі об'єкти Категорія:Литовські євреї