Вірменська апостольська церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Історія Вірменії Логотип Вірменської апостольської церкви Вірме́нська апо́стольська це́рква (вірм. Հայաստանեայց Առաքելական Եկեղեցի, Hayastaneayc’ Aṙak'elakan Ekeġec'i) — одна з найдавніших християнських церков. Вірменія — перша країна, де державною релігією стало християнство. Її іноді називають григоріанською за ім'ям першого католикоса вірмен Григорія Партева, але вона не є коректною і сама Вірменська апостольська церква її відкидає. Належить до дохалкедонських церков. Використовує вірменський обряд.

Історія

Християнство проповідували в Вірменії ще апостоли Тадей та Варфоломій, котрі вважаються засновниками Вірменської церкви. В 314 році при царі Трдаті ІІІ Великому та Григорію Просвітителю, християнство стало державною релігією Вірменії. У 506 році офіційно прийнятий постулат про наявність у Христа єдиної природи (тобто людська природа Христа є частиною єдиної природи Бога, тоді як в православ'ї постулюється, що в Христі сходяться дві природи - божественна і людська). Це означало неприйняття канонів Халкідонського собору і ознаменувало розкол з Константинополем і іншими православними престолами.[1]

Вірменська апостольська церква на відміну від візантійського православ'я і католицизму визнає наявність у Христа одного начала: бого-людини — божественного і людського в єдиній природі (міафізитство). На чолі церкви стоїть католикос, що обирається собором. Резиденція католикоса — голови вірменської апостольської церкви знаходиться в монастирі Ечміадзін, в давній столиці Вірменії — Вагаршапаті.

Одним з найбільш відвідуваних туристами монастирів у Вірменії є монастир Хор Вірап, розташований в марзі Арарат. Він приваблює туристів насамперед не лише як монастир, але й як місце, з якого найкраще видно символ Вірменії — гору Арарат, яку СРСР разом із прилеглими територіями у майже 30 000 км² передало Туреччині як знак доброї волі, коли до влади в Туреччині прийшов диктатор Мустафа Кемаль Ататюрк. Відтоді туристи зі всього світу приїжджають у монастир Хор Вірап, аби сфотографуватися на фоні монастиря та гори Арарат.

Структура

Сьогодні Вірменська Церква нараховує понад 30 єпархій (9 з них — у Вірменії, інші — у різних частинах світу) та понад 6 млн вірян.

Назва єпархії Регіони поширення Резиденція єпархії
Араґацотнська Араґацотн Ошакан
Араратська Арарат, Єреван Єреван
Армавірська Армавір Вагаршапат
Арцаська Нагірно-Карабаська Республіка Шуші
Ґегаркунікська Ґегаркунік Ґавар
Ґуґаркська Лорі, Тавуш Ванадзор
Котайкська Котайк Цахкадзор
Сюнікська Сюнік Горіс
Ширакська Ширак Ґюмрі

В Україні вірмени з'явилися ще задовго до створення Київської держави. У XI ст. руйнівні напади сельджуків, падіння царства Багратунідів, візантійська політика переслідування вірменів стали причиною їхнього масового виходу з батьківщини до Київської держави, переважно на територію її західної частини.

Наразі в Україні діє одна з дев'яти вірменських єпархій, що розташовані в Європі — Українська єпархія Вірменської апостольської церкви з резиденцією у місті Львові.

ВАЦ в Україні

Докладніше: Українська єпархія Вірменської апостольської церкви

Діяльність

28 листопада 1991 р. в Україні було офіційно відновлено і зареєстровано єпархію Вірменської Апостольської Церкви, громади якої зараз діють у Львові, Києві, Одесі, Харкові, Донецьку, Дніпрі, а також у деяких містах Криму. Українську єпархію ВАЦ, центр якої знаходиться у Львові, очолює архієпископ Григоріс Буніатян. Триває поетапний процес повернення вірменській громаді кафедрального Успенського собору. 25 червня 2001 р. під час перебування у Львові храм відвідав Папа Іван Павло ІІ.

Старовинні церкви

Старовинні Вірменські церкви в Україні є в таких містах:

Цікаві факти

Вірменська апостольська церква святкує Різдво 6 січня, в один день із Хрещенням Господнім, як це робили ще ранні християни у третьму столітті нашої ери.[2]

Див. також

Примітки

  1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
  2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Джерела і література

Шаблон:Ac Шаблон:Вірменська апостольська церква Шаблон:Орієнтальні церкви

* Категорія:Вірмени