Вікіпедія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Nobots Категорія:Сайти за алфавітом Шаблон:Checkwd Шаблон:Картка Шаблон:About

Вікіпе́дія (англ. Wikipedia, Шаблон:МФА2) — загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія, якою опікується неприбуткова організація «Фонд Вікімедіа».

Назва утворена від слів «вікі» (технології для створення сайтів) та «енциклопедія». Засновниками Вікіпедії є Ларрі Сенгер та Джиммі Вейлз[1]. Офіційне відкриття відбулося 15 січня 2001 року.

Будь-хто, у кого є доступ до читання Вікіпедії, також може редагувати практично всі її статті. Вікіпедія — п'ятий за популярністю веб-сайт у світі[3].

Станом на початок 2016 року містить понад 38 млн. статей[5], що написані добровольцями з усього світу. Учасників Вікіпедії називають вікіпедистами. В березні 2013 року сайт відвідали понад 517 мільйонів осіб[6]. Як інтернет-довідник Вікіпедія є найбільшою і найпопулярнішою серед подібних сайтів. За обсягом відомостей і тематикою Вікіпедію вважають найповнішою енциклопедією, яку коли-небудь створювали за всю історію людства.

Матеріали Вікіпедії, як і інших проектів Фонду Вікімедіа, є вільними до використання, розповсюдження та вдосконалення на умовах ліцензій Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported та GFDL, а сам сайт проекту не містить рекламних банерів і працює завдяки добровільним пожертвам[7]. Деякі оператори мобільного зв'язку надають доступ до Вікіпедії без стягнення плати за Інтернет-трафік[прим. 1][8]

Однією з переваг Вікіпедії є можливість подання інформації рідною мовою — сайт складається з 289 мовних розділів (національних Вікіпедій). Найбільшою національною Вікіпедією за кількістю статей є англійська, яка містить понад 5 млн статей.

Історія[править]

Вікіпедія почалась як братній проект до Нупедії, безкоштовної англомовної онлайн-енциклопедії, статті в яку писали спеціалісти, потім статті проходили процес формальної перевірки. Нупедія заснована 9 березня 2000 року і була власністю Bomis, Inc, компанії, що володіла також однойменним веб-порталом. Головними фігурами були Джиммі Вейлз, головний виконавчий директор Bomis, та Ларрі Сенґер, головний редактор Нупедії та згодом Вікіпедії. Нупедія спочатку публікувалась під власною ліцензією відкритого контенту, а потім перейшла на GNU Free Documentation License перед заснуванням Вікіпедії за наполяганням Річарда Столмена.[9]

Файл:WikipediaHomePage30March2001.png
Головна сторінка Англійської Вікіпедії станом на 30 березня 2001 року.

Заснували Вікіпедію Джиммі Вейлз і Ларрі Сенґер.[1][10][11] Вейлзу приписують визначення напрямку вільно редагованої енциклопедії,[12][13] а Сенґеру зазвичай приписують створення стратегії використання вікі для досягнення цієї мети.[14] 10 січня 2001 року Ларрі Сенґер запропонував у списку розсилки Нупедії створити вікі, як підготовчий проект для Нупедії.[15] Вікіпедія була формально запущена 15 січня 2001 року як один англомовний розділ на сайті www.wikipedia.com,[16] про відкриття оголосили в списку розсилки Нупедії.[12] Політика Вікіпедії про «нейтральну точку зору»[17] сформувалася в перші місяці, вона була схожа на політику «неупередженості» Нупедії. Щодо іншого, то спочатку було відносно небагато правил і Вікіпедія функціонувала незалежно від Нупедії.[12]

Вікіпедія здобула своїх ранніх учасників від Нупедії, завдяки статтям на Slashdot та індексуванням пошуковими машинами. Вона виросла до 20000 статей і 18 мовних розділів до кінця 2001 року. На кінець 2002 року вона досягла 26 мовних розділів, 46 — на кінець 2003 і 161 мовний розділ був на останні дні 2004 року.[18] Нупедія і Вікіпедія співіснували поки колишні сервери не були відключені назавжди в 2003, а тексти були інкорпоровані у Вікіпедію. Англійська Вікіпедія минула двохмільйонну позначку 9 вересня 2007 року, таким чином вона стала найбільшою енциклопедією, що коли-не-будь існувала і перевершила навіть енциклопедію Юнле, яка тримала рекорд рівно 600 років.[19]

Посилаючись на страх комерційної реклами та відсутність контролю у відчутному англоцентризмі Вікіпедії, користувачі іспанської Вікіпедії відокремились від Вікіпедії та створили Enciclopedia Libre в лютому 2002 року.[20] Пізніше цього року Вейлз оголосив, що Вікіпедія не буде розміщувати рекламу, а веб-сайт змінив адресу на wikipedia.org.[21] Також було розпочато багато інших проектів вікі-енциклопедій, які відрізняються філософією від відкритої та НТЗ редакційної моделі Вікіпедії. Wikinfo не вимагає нейтральної точки зору і дозволяє оригінальні дослідження. Нові проекти на зразок Вікіпедії, такі як Citizendium, Scholarpedia, Conservapedia, а також Google's Knol, у якому статті носять більш творчий характер,[22] — було розпочато у відповідь на відчутні обмеження Вікіпедії, такі як політика щодо рецензування, оригінальних досліджень і комерційної реклами.

Файл:Wikipedia growth.png
Динаміка росту 8 найбільших вікіпедій у період 2001—2010 роки

Проект набув популярності серед користувачів Мережі, і пізніше з'явилися розділи Вікіпедії іншими мовами (Дивіться також Wikipedia— багатомовний портал, який містить посилання на розділи Вікіпедії всіма мовами), з українською включно. (Див. Історія української вікіпедії.)

Англомовний розділ є найбільшим за обсягом у Вікіпедії, і однією з найбільших енциклопедій узагалі. До 9 вересня 2007 року титул найбільшої енциклопедії 600 років належав Енциклопедії Юнле. Станом на грудень 2007 року він містив понад 2 млн статей, а в березні 2010 вже більше 3,2 млн. З 15 червня 2013 року другим за розміром є нідерландський розділ з понад півтора мільйона статей, обігнавши завдяки використанню ботів німецьку Вікіпедію (що у свою чергу була другою протягом 12 років). Усього ж є близько 280 розділів Вікіпедії різними мовами, хоча тільки 25 містять понад 200 000 статей на 14 березня 2013 року, серед яких і український, який має 44 648 статей.

Суть Вікіпедії[править]

Мета[править]

Файл:WM2006 0060.jpg
Джиммі Вейлз — один із засновників Вікіпедії і колишній голова Фонду Вікімедіа

Засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз висловився про ідею Вікіпедії та суміжних проектів:

« Уявіть собі світ, в якому кожна людина може вільно ділитись знаннями всього людства[7]. »

Вікіпедія позиціонує себе як «вільна енциклопедія» (англ. The Free Encyclopedia[23]). Створюючи нові чи редагуючи наявні статті, користувачі публікують свій внесок на умовах вільних ліцензій Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported та GFDL. Матеріали Вікіпедії можна вільно використовувати, розповсюджувати та вдосконалювати на умовах цих ліцензій, що робить її частиною т. зв. «вільного вмісту» або «вільної культури».

Одним з найголовніших принципів Вікіпедії є дотримання авторського права: до статей можна додавати тільки власний текст або ті матеріали, на які користувач має відповідні авторські права. Лише таким чином можна бути певними, що текст Вікіпедії можна законно вільно поширювати.

Окрім того, слово «free» в англійській мові означає також «безкоштовний». Вікіпедія та інші проекти Фонду Вікімедіа працюють без розміщення рекламних банерів чи надання платних послуг. Використання Вікіпедії є повністю безкоштовним та вільним від інтернетової реклами[7].

Створення та редагування текстів[править]

Теперішній рушій Вікіпедії називається MediaWiki. Він написаний на PHP і поширюється безкоштовно за Суспільною Ліцензією GNU. Кожна сторінка може бути редагована анонімно чи від облікового запису користувача через його браузер з використанням полегшеної вікі-розмітки (за винятком окремих сторінок, які перебувають під підвищеною загрозою вандалізму).

Текст Вікіпедії не перевіряється ніякими офіційними організаціями; натомість у текст статей додають посилання на авторитетні джерела, за якими можна перевірити інформацію, а також уникають оригінальних досліджень. Вміст статей погоджується через консенсус на основі правил Вікіпедії.[1]

Сторінка історії редагувань, що прикріплена до кожної статті, зберігає запис усіх попередніх версій статті, хоча версії з наклепницьким змістом, кримінальними погрозами, розкриттям персональних даних та з порушенням авторських прав можуть згодом вилучатися. Ця функція дозволяє легко порівнювати старі та нові версії, скасовувати редагування, які редактор вважає небажаними чи відновлювати втрачений вміст.

Окрім того, в історії редагувань зберігається інформація про кожного автора того чи іншого редагування. Таким чином інформація про авторство статей є завжди доступною, що відповідає вимогам авторського права та вільній ліцензії, на якій надається текст Вікіпедії.

Сторінка «Обговорення», що супроводжує кожну статтю, використовується для того, щоб координувати зусилля кількох редакторів[24]. Постійні учасники також використовують «список спостереження» для статей, які їх цікавлять, щоб легко відслідковувати останні зміни в цих статтях, та мати змогу швидко скасовувати вандалізм. Широко використовуються комп'ютерні програми, що називаються інтернет-ботами, для виконання багатьох однотипних редагувань, які неефективно робити вручну, наприклад виправлення поширених орфографічних помилок або створення статей стандартного вмісту, наприклад географічних.

Правила, що регулюють вміст[править]

Принципи редагування Вікіпедії втілені в «п'яти основах» та численних політиках і рекомендаціях, що призначені формувати відповідний вміст. Навіть ці правила зберігаються у вікі-формі, і редактори Вікіпедії як спільнота пишуть і переглядають ці політики та рекомендації[25] і слідкують за їх виконанням — видаляють, додають шаблони із зауваженнями або змінюють статті, що не відповідають правилам. Правила різних Вікіпедій загалом дуже схожі, хоча можуть відрізнятися в деталях.

Окремим користувачам через голосування надають права адміністраторів. Такі користувачі можуть вилучати чи захищати окремі статті від редагування, блокувати користувачів-вандалів та виконувати інші адміністративні функції. Спільнота може також позбавляти адміністраторів їхніх прав.

Зображення типової «хвороби» вікіпедистів Оскільки Вікіпедію може редагувати кожен, одним з головних пунктів критики Вікіпедії часто стає те, що ніхто не відповідає за правильність і повноту інформації. Аби розв'язати цю проблему, до статей додають посилання на авторитетні джерела, щоб підтвердити ту чи іншу інформацію та дати можливість читачу самому перевірити її точність. Серед редакторів Вікіпедії це часто формулюється так: «верифікованість не означає істини» — тобто читачі, а не енциклопедія, в кінцевому підсумку відповідальні за перевірку правдивості статей і можуть формувати власні інтерпретації[26].

Згідно з правилами Вікіпедії, щоб стаття могла бути опублікована у Вікіпедії, вона повинна бути енциклопедичною і не бути словниковою чи схожою на таку[27]. Тема статті також повинна відповідати критеріям значимості[28], що зазвичай означає, що вона повинна бути достатньо розкрита в інших авторитетних джерелах, таких як провідні медіа чи академічні видання, незалежні від предмету статті. Крім того, Вікіпедія має поширювати знання, що встановлені і визнаються[29]. Іншими словами, вона не може містити, наприклад, нову інформацію чи оригінальні дослідження.

Нарешті, Вікіпедія повинна бути неупередженою[30] та висвітлювати всі думки та точки зору, якщо можуть бути підтверджені належними зовнішніми джерелами[31]. Це правило відоме як нейтральна точка зору.

Мовні розділи[править]

Шаблон:Секторна діаграма На відміну від більшості енциклопедій, Вікіпедія доступна різними мовами. Наразі існують приблизно Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[» млн. статей у 300 мовних розділах, серед яких навіть є такі мови, як латина або церковнослов'янська мова. Для деяких мов існують розділи різними діалектами або правописами, наприклад білоруська «наркомівка» та білоруська «тарашкевиця», або норвезька «букмол» та норвезька «нюношк». Також існує мовний розділ простою англійською, в якій використовують найпростіші слова та граматику. Найбільшим мовним розділом незмінно є англійський, який налічує понад 5 млн статей. Український мовний розділ наразі налічує 44 648 статей і займає 16-те місце за кількістю статей, між португальським (15-те місце) та перським (17-те місце) розділами. Наразі 15 мовних розділів мають більше мільйона статей:

 1. Англійський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 2. Себуанський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 3. Шведський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 4. Німецький (Шаблон:NUMBEROF статей)
 5. Французький (Шаблон:NUMBEROF статей)
 6. Нідерландський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 7. Російський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 8. Іспанський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 9. Італійський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 10. Польський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 11. Варайський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 12. В'єтнамський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 13. Японський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 14. Китайський (Шаблон:NUMBEROF статей)
 15. Португальський (Шаблон:NUMBEROF статей)

Оскільки редактори одного мовного розділу можуть бути з різних країн, можуть виникати суперечки щодо правопису та граматики, а також щодо світогляду. Серед найвідоміших таких суперечок, деякі з яких навіть переросли в судові процеси[32], суперечки щодо назв «Kyiv» проти «Kiev» в англійській Вікіпедії та «Беларусь» проти «Белоруссия» в російській Вікіпедії, а також «в Украине» проти «на Украине».

Розміри Вікіпедії[править]

Докладніше: Вікіпедія:Шафа
Файл:Print Wikipedia by Michael Mandiberg, NYC June 18, 2015-40.jpg
«Роздрукована» Англійська Вікіпедія

Оскільки Вікіпедія не є паперовою енциклопедією, її розмір є практично необмеженим. Вікіпедія є найбільшою енциклопедією за всю історію людства. Якщо роздрукувати Українську Вікіпедію у форматі Великої Радянської енциклопедії, то вона буде займати приблизно Шаблон:Вікіпедія:Шафа/томи томів. Якщо роздрукувати Англійську Вікіпедію у форматі Енциклопедії «Британніка», то вона займатиме приблизно Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[» томів. Якщо роздрукувати вікіпедії всіма мовами, то вони займатимуть приблизно Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[» томів або Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[» книжних шаф.

Спільнота редакторів[править]

Файл:Число редакторів Вікіпедій різними мовами (серпень 2018).png

Станом на 31 серпня 2018 у Вікіпедіях усіма мовами число редакторів, які зробили 10 і більше правок становило 2 609 944.[33]

Популярність[править]

Домінування різних мовних розділів вікіпедії за відвідуваністю у світі. >50 % <50 % код мова       en англійська       es іспанська       fr французька       ar арабська       ru російська       pt португальська       de німецька       zh китайська       інші мови       відсутні дані Темним кольором позначено країни у яких відвідуваність даного розділу становить більше 50 % відвідуваності всіх розділів Вікіпедії, світлим — менше 50 %. Домінування різних мовних розділів вікіпедії за кількістю редагувань у країнах світу.

Згідно із сайтом alexa.com[34], Вікіпедія:

 • 5-й найвідвідуваніший сайт світу;
 • 7-й — в Україні;
 • і навіть 107-й у Китаї, де він офіційно заборонений.

Згідно з дослідженням компанії Opera Software «State of the Mobile Web» у листопаді 2010[35] сайт wikipedia.org зайняв в Україні 6-е місце серед сайтів, які мали найбільшу кількість унікальних відвідувачів через застосунок Opera Mini.

Згідно з дослідженням Лабораторії соціального маркетингу «Сарафанноє радіо», сайт http://wikipedia.org належить до числа 7 найпопулярніших сайтів в Україні за підсумками 2017[36].

Популярність різних мовних розділів Вікіпедії в Україні[править]

Українські користувачі користуються трьома різними мовними розділами Вікіпедії (частка кожного >5 %).

У IV кварталі 2009 з території України переглянуто 70,5 % сторінок Вікіпедії російською, 13,8 % англійською і лише 12,3 % українською мовою.

В IV кварталі 2010 російською переглянуто 67,4 % сторінок, англійською 15,1 %, а українською вже 15,0 %. Серед українців також були популярні Вікіпедії німецькою — 0,4 %, польською — 0,2 %, французькою — 0,2 %, іспанською, італійською та арабською мовами — по 0,08 %.

IV квартал 2011 року показав наступні цифри: російськомовна Вікіпедія — 64,0 %, українська 14,9 %, англійська 7,9 %.

У IV кварталі 2012 року російська вікіпедія мала 69,4 % переглядів, українська — 18,7 %, і англійська 8,0 %.

Останній квартал 2013 року показав що відвідування російськомовної Вікіпедії з території України залишилось майже незмінним — 69,3 %. Дещо зросла відвідуваність україномовної Вікіпедії — 19,5 % і впала англійською — 7,5 % від усіх переглядів з території України.

У наступні роки спостерігається тенденція до подальшого збільшення відвідувань україномовної вікіпедії. У вересні 2018 року (1.2 % трафіку з країни) 23.9 % відвідувань Вікіпедії з України припадало на Українську Вікіпедію, 56 % — на Російську, 17.7 % — на Англійську[37].

Переглянути статистику для всіх країн: http://stats.wikimedia.org/wikimedia/squids/SquidReportPageViewsPerCountryTrends.htm

У перспективі українська Вікіпедія на території України може стати популярнішою за російськомовну, оскільки співвідношення числа переглядів російською до числа переглядів українською невпинно зменшується, що пов'язано зі збільшенням кількості статей і їх змістового наповнення в українській версії.

Супутні проекти[править]

Фонд Вікімедіа, некомерційна організація, яка підтримує роботу Вікіпедії, також підтримує й інші проекти зі створення вільних матеріалів у Інтернеті. До них, зокрема, належать:

Значення[править]

Посилання на Вікіпедію[править]

Окрім кількісних показників, про значення вікіпедії може свідчити використання її вмісту в академічних виданнях, конференціях і навіть судових рішеннях[38]. Наприклад, викладена у Вікіпедії інформація використовується як джерело в федеральних судах США, а також Всесвітньою організацією інтелектуальної власності[39], щоправда більш як допоміжну інформацію. Вміст вікіпедії також зазначався як джерело у звітах Розвідувального управління США.[40] У грудні 2008 науковий журнал RNA Biology відкрив новий розділ для опису молекул ДНК і зобов'язав авторів, що працюють над цим розділом, представляти також проект статті для публікації у Вікіпедії[41]

Не є виключенням і українські наукові видання. Зокрема україномовний розділ Вікіпедії перелічено у списку використаних довідкових джерел у ІІ і ІІІ томах Української музичної енциклопедії[42] (2008, 2011 роки видання), хоча й відсутня у І томі (2006 рік видання).

Вікіпедія фігурує як джерело також у публіцистиці[43] [44], нерідко без належного зазначення авторства, що в окремих випадках призвело до звільнення з роботи за плагіат[45][46][47]

Нагороди[править]

Файл:Wikipedia team visiting to Parliament of Oviedo Spain 2015.JPG
Вікіпедисти в парламенті Астурії (Іспанія)

Уперше Вікіпедія завоювала значні нагороди 2004 року.[48] Першою нагородою став приз австрійського щорічного конкурсу Prix Ars Electronica, наступною — міжнародна премія Webby Award[49]

2008 року Вікіпедія здобула премію Квадрига.[50], а 2015 — премії Премію Еразма[51] та премію принцеси Астурійської.[52] На церемонії вручення цієї премії Джимбо Вейлз відзначив дописувачів Вікіпедії Астурійською мовою.[53]

Вікіпедія в літературі і мистецтві[править]

Файл:Hww-cover.jpg
Обкладинка першої монографії про Вікіпедію — «How Wikipedia Works»
Файл:The unveiling of the Wikipedia monument 33.JPG
Пам'ятник Вікіпедії у м. Слубіце (Польща)
Файл:Wikipedia hymn 1.0.ogv
А. Бондаренко. «Гімн Вікіпедії», 2016

Вікіпедії цілковито присвячено щонайменше два документальні фільми, низку монографій, пам'ятник і музичний твір.

Перелік фільмів про Вікіпедії включає:

Англомовна бібліографія налічує щонайменше 11 монографій, присвячених Вікіпедії:

2014 у польському місці Слубіце відкритий перший у світі Пам'ятник Вікіпедії у вигляді статуї.[61]

2016 року в Києві було презентовано перший музичний твір, присвячений Вікіпедії[62][63]

Критика[править]

Шаблон:Докладніше

Шаблон:Section stub Вікіпедію нерідко критикують, причому об'єктами критики стає як зміст її статей. так і правила проекту в цілому.

Так, критики вказують на забюрократизованість Вікіпедії, зокрема польський дослідник і вікіпедист Даріуш Ємельняк нарахував в англомовній Вікіпедії порядку 150 тисяч слів тексту офіційних правил[64][65] Надмірну забюрократизованість визнавала й голова ради директорів Фонду Вікімедії у 2012—2013 роках[66].

При цьому правила Вікіпедії постійно переписуються спільнотою[67], але не виконуються повною мірою[68][69].

Журналіст The Guardian Шарль Артур знаходив у спільноті Вікіпедії ознаки культу[70].

Див. також[править]

Шаблон:Вікіпосилання

Примітки[править]

 1. В Україні таку послугу надає Київстар.

Джерела[править]

 1. а б в г Dariusz Jemielniak. Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi. Warszawa, Poltext, 2013. — 376 s. — ISBN 978-83-7561-285-1
 2. Jonathan Sidener. "Everyone's Encyclopedia". San Diego Union Tribune. Retrieved 2006-10-15. 
 3. а б "wikipedia.org Site Overview". Alexa Internet. Retrieved 2018-01-14. 
 4. Шаблон:Нп
 5. https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias#1.2B_articles
 6. Unique Visitors per Region (comScore)
 7. а б в Шаблон:Cite web/uk
 8. Wikimedia Foundation. "Mobile partnerships". Retrieved 28.12.2014.  Check date values in: |access-date= (help) Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 9. Richard M. Stallman (2007-06-20). "The Free Encyclopedia Project". Free Software Foundation. Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-01-04а.  Check date values in: |access-date= (help)
 10. Jonathan Sidener (2004-12-06). "Everyone's Encyclopedia". The San Diego Union-Tribune. Retrieved 2006-10-15. 
 11. Meyers, Peter (2001-09-20). "Fact-Driven? Collegial? This Site Wants You". New York Times (The New York Times Company). Retrieved 2007-11-22.  'I can start an article that will consist of one paragraph, and then a real expert will come along and add three paragraphs and clean up my one paragraph,' said Larry Sanger of Las Vegas, who founded Wikipedia with Mr. Wales. 
 12. а б в Sanger, Larry (April 18, 2005). "The Early History of Nupedia and Wikipedia: A Memoir". Slashdot. Retrieved 2008-12-26. 
 13. Sanger, Larry (January 17, 2001). "Wikipedia Is Up!". Internet Archive. Retrieved 2008-12-26. 
 14. "Wikipedia-l: LinkBacks?". Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2007-02-20. 
 15. Sanger, Larry (2001-01-10). "Let's Make a Wiki". Internet Archive. Archived from the original on 2003-04-14. Retrieved 2008-12-26. 
 16. "Wikipedia: HomePage". Archived from the original on 2001-03-31. Retrieved 2001-03-31. 
 17. «Wikipedia: Neutral point of view, Wikipedia (January 21, 2007)
 18. »statistics "Multilingual statistics" Check |url= scheme (help). Wikipedia. March 30, 2005. Retrieved 2008-12-26. 
 19. Шаблон:Cite encyclopedia
 20. "[long] Enciclopedia Libre: msg#00008". Osdir. Archived from the original on 2013-06-23. Retrieved 2008-12-26. 
 21. Clay Shirky (February 28, 2008). Here Comes Everybody: The Power of Organizing Without Organizations. The Penguin Press via Amazon Online Reader. p. 273. ISBN 1-594201-53-6. Retrieved 2008-12-26. 
 22. "BBC News". BBC News. 2007-12-15. Retrieved 2010-07-13. 
 23. http://wikipedia.org/
 24. Fernanda B. Viégas, Martin Wattenberg, Jesse Kriss, Frank van Ham (2007-01-03). "Talk Before You Type: Coordination in Wikipedia" (PDF). Visual Communication Lab, IBM Research. Retrieved 2008-06-27. 
 25. "Who's behind Wikipedia?". PC World. 2008-02-06. Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-07. 
 26. "Wikipedia:Verifiability". Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-13. Material challenged or likely to be challenged, and all quotations, must be attributed to a reliable, published source. 
 27. "Wikipedia:ISNOT". Archived from the original on 2013-06-23. Retrieved 2010-04-01. Wikipedia is not a dictionary, usage, or jargon guide. 
 28. "Wikipedia:Notability". Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-13. A topic is presumed to be notable if it has received significant coverage in reliable secondary sources that are independent of the subject. 
 29. "Wikipedia:No original research". Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-13. Wikipedia does not publish original thought 
 30. "Wikipedia:Neutral_point_of_view". Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-13. All Wikipedia articles and other encyclopedic content must be written from a neutral point of view, representing significant views fairly, proportionately and without bias. 
 31. Eric Haas (2007-10-26). "Will Unethical Editing Destroy Wikipedia's Credibility?". AlterNet.org. Archived from the original on 2013-06-23. Retrieved 2008-12-26. 
 32. Беларусь против Белоруссии: московский суд принял иск белоруса — Народная ВоляОбнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 33. "Wikipedia Statistics - Tables - Contributors". Retrieved 2019-09-25. 
 34. Шаблон:Https://www.alexa.com/siteinfo/wikipedia.org
 35. http://www.opera.com/smw/2010/11/
 36. Рейтинг: Найпопулярніші сайти України // Mozok.net
 37. Page Views Per Country Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 38. "Wikipedian Justice" (PDF). Retrieved June 9, 2009. 
 39. Arias, Martha L. (January 29, 2007). "Wikipedia: The Free Online Encyclopedia and its Use as Court Source". Internet Business Law Services. Retrieved December 26, 2008.  (The name «World Intellectual Property Office» should however read «World Intellectual Property Organization» in this source.)
 40. Aftergood, Steven (March 21, 2007). "The Wikipedia Factor in US Intelligence". Federation of American Scientists Project on Government Secrecy. Retrieved April 14, 2007. 
 41. Butler, Declan (December 16, 2008). "Publish in Wikipedia or perish". Nature News. doi:10.1038/news.2008.1312. 
 42. див. с. 10 кожного з цих томів відповідно
 43. Shaw, Donna (February–March 2008). "Wikipedia in the Newsroom". American Journalism Review. Retrieved February 11, 2008. 
 44. Lexington (September 24, 2011). "Classlessness in America: The uses and abuses of an enduring myth". The Economist. Retrieved September 27, 2011. Socialist Labour Party of America [...] though it can trace its history as far back as 1876, when it was known as the Workingmen's Party, no less an authority than Wikipedia pronounces it "moribund". 
 45. "Shizuoka newspaper plagiarized Wikipedia article". Japan News Review. July 5, 2007. 
 46. Шаблон:WaybackШаблон:Dead link, San Antonio Express-News, January 9, 2007.
 47. Frank Bridgewater. "Inquiry prompts reporter's dismissal". Honolulu Star-Bulletin. Retrieved September 9, 2014. 
 48. "Trophy box", Шаблон:Srlink (March 28, 2005).
 49. "Webby Awards 2004". The International Academy of Digital Arts and Sciences. 2004. Archived from the original on July 22, 2011. 
 50. "Die Quadriga – Award 2008". Retrieved December 26, 2008. 
 51. "Erasmus Prize - Praemium Erasmianum". Praemium Erasmianum Foundation. Retrieved January 15, 2015. 
 52. "Premio Princesa de Asturias de Cooperación Internacional 2015". Fundación Princesa de Asturias. Retrieved June 17, 2015. 
 53. "Los fundadores de Wikipedia destacan la versión en asturiano" [The founders of Wikipedia highlight the Asturian version] (in Spanish). La Nueva España. Retrieved October 20, 2015. 
 54. Book review in the Sacramento Book Review, Vol. 1 Iss. 2, October, 2008, p.19.
 55. «The Charms of Wikipedia», a review by Nicholson Baker, The New York Review of Books, Volume 55, No. 4, March 20, 2008.
 56. David Cox, «The Truth According To Wikipedia» in Evening Standard (22 October 2009)
 57. «Everybody Knows Everything», Jeremy Philips, The Wall Street Journal, March 18, 2009
 58. «Wikipedia: Exploring Fact City», Noam Cohen, New York Times, March 28, 2009
 59. Bulatovic, Peja (January 14, 2011). "Wikipedia turns 10". CBC News. 
 60. Solon, Olivia (January 11, 2011). "A Decade Of Wikipedia, The Poster Child For Collaboration". Wired. 
 61. У Польщі відкрито пам'ятник «Вікіпедії» // Дзеркало тижня
 62. Євгенія Тюхтенко. Редактор української «Вікіпедії» створив для неї гімн // Радіо Свобода
 63. "У МОН відбувся концерт з нагоди 15-ої річниці Вільної інтернет-енциклопедії Вікіпедія". mon.gov.ua. 2016-01-16. 
 64. Jemielniak, Dariusz (June 22, 2014). "The Unbearable Bureaucracy of Wikipedia". Slate. Retrieved August 18, 2014. 
 65. D. Jemielniak, Common Knowledge, Stanford University Press, 2014.
 66. Angwin, Julia; Fowler, Geoffrey A. (2009-11-27). "Volunteers Log Off as Wikipedia Ages". Wall Street Journal. Retrieved 2013-07-28. Шаблон:Subscription required
 67. "Who's behind Wikipedia?". PC World. 2008-02-06. Archived from the original on 2011-08-21. Retrieved 2008-02-07. 
 68. "The battle for Wikipedia's soul". The Economist. 2008-03-06. Retrieved 2008-03-07. 
 69. "Wikipedia: an online encyclopedia torn apart". Daily Telegraph. 2007-11-10. Retrieved 2008-03-11. 
 70. Arthur, Charles (2005-12-15). "Log on and join in, but beware the web cults". The Guardian. 

Посилання[править]

Шаблон:Бібліоінформація Шаблон:Вікімедіа

Категорія:Універсальні енциклопедії Категорія:Проекти фонду Вікімедіа Категорія:Самоорганізація Категорія:Надпопулярні статті Категорія:Лауреати премії Еразма Категорія:Події 15 січня Категорія:Січень 2001 Категорія:Онлайн-енциклопедії