Вересень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Календар на вересень

Ве́ресень — дев'ятий місяць року в григоріанському календарі, він має 30 днів.

Походження назви

Назва вересня прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес — цінна медоносна рослина[1]. Аналогічні назви місяця вживаються в білоруській (верасень) і в польській (wrzesień) мовах. Малоймовірна версія, що пов'язує назву з словом верещати (у значенні «молотити»)[2] Інша назва, ма́їк, пов'язана з май («травень») — у пору бабиного літа буває тепло як навесні, квітнуть деякі рослини[3]. Був цей місяць також ревуном, заревом, сівнем, бабиним літом та покрійником.[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел

У багатьох мовах назви місяця походять від лат. september (раніші форми *septemo-mēmbris, *septem-o-mēnsris), утвореного від septem («сім») і mensis («місяць»), тобто — «сьомий місяць». Така назва пояснюється тим, що в Стародавньому Римі рік починався не в січні, а в березні, тому вересень був сьомим, а не дев'ятим за ліком місяцем.

Кліматична характеристика вересня

У вересні в Україні відбувається загальне зниження температури і різке послаблення грозової діяльності. Протягом вересня в Україні, крім Південного узбережжя Криму, здійснюється перехід середньої добової температури повітря через 15 °C в бік зниження. Середня місячна температура повітря складає 12-19 °C, в Карпатах та горах Криму 8-13 °C. Абсолютний мінімум температури у вересні зафіксований у 1916 та 1977 рр. -7,2 °C в м. Луганськ та м. Гуляйполе, на Південному березі Криму 1,3 °C у 1977 р. (м. Алушта). Абсолютний максимум температури 38,5 °C спостерігався у 1946 р. в м. Ішунь. Заморозки в повітрі найбільш імовірні у другій та третій декадах; в гірських районах, а також місцями у Чернігівській, Сумській, Черкаській і Кіровоградській областях вони можливі і в першій декаді. Середня місячна кількість опадів 27-62 мм, в Карпатах та на Закарпатті переважно 71-125 мм.

Прислів'я

 • Вересень без перевесла
 • Вересень на весілля багатий
 • Вересень студений, але ситий
 • Вереско вхопив чересло
 • Вересневий час — сім погод у нас
 • Верещить вересень, що вже осінь
 • Грім у вересні віщує осінь
 • Зимовий вереско зняв перевесло
 • Не спекотний вересень, та щедро годує
 • Як вересніє, то й дощик сіє

Свята і пам'ятні дні

Примітки

 1. Шаблон:ЕСУМ1
 2. Детская энциклопедия: для среднего и старшего возраста. Том: 7 Из истории человеческого общества / Гл.редакция: Д. Д. Благой, В. А. Варсанофьева, Б. А. Воронцов-Вельяминов, П. А. Генкель и др.; гл. редактор: А. И. Маркушевич; научн.редакторы: С. Д. Сказкин, М. В. Нечкина, Н. П. Кузин, А. В. Ефимов, А. И. Стражев, А. Г. Бокщанин;, зам. Гл.редактора: П. А. Мичурин. — Изд. Академии педагогических наук РСФСР, Москва 1961, С: 621 (с.:215)
 3. Шаблон:ЕСУМ3
 4. http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&month=09

Див. також

Шаблон:Wiktionary

Джерела

Шаблон:Time-stub

Категорія:Місяці Категорія:Осінь