Велике Ведмеже озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. перенаправлення Шаблон:Озеро
Файл:Deline4.jpg
Селище Делайн взимку

Вели́ке Ведме́же о́зеро (англ. Great Bear Lake) — найбільше із канадських озер, яке цілком розташоване на території Канади (лише озера Верхнє та Гурон більші — проте частково вони у США). Розташоване в Північно-західніх територіях Канади на висоті 156 м. Численні півострови; озеро замерзає на 8 місяців; розвинені рибальство, судноплавство.

Це найбільше озеро в Канаді, четверте за розміром в Північній Америці і восьме найбільше у світі. Озеро розташовується за північним полярним колом, між 65 і 67 градусами північної широти і 118 і 123 градусами західної довготи, на рівні 156 м над рівнем моря.

Озеро має дренування через Велику Ведмежу річку (Сахту Де) в річку Макензі. Єдині поселення на озері — Делайн (Deline) на південно-західному узбережжі.

Індіанська народність Сахту має самоназву за озером.

Географія

Площа озера становить 31 153 км², а обсяг — 2 236 км³. Його максимальна глибина становить 446 м, а середня глибина — 71,7 м. Довжина берегової лінії складає 2 719 км, а площа водозбірного басейну озера — 114 717 км².[1] Велике Ведмеже озеро покрито льодом з кінця листопада по липень.

Озеро відоме своєю винятковою прозорістю. Полярний дослідник Джон Франклін писав у 1828 році, що біла ганчірка, опущена в воду, не зникала, поки не досягла глибини 15 фатомів (27 м).

Рукава

Велике Ведмеже озеро включає в себе рукава Арм-Сміт (північний захід), Діс-Арм (північний схід), Мак-Тавіш-Арм (південний схід), МакВікар-Арм (південь) і Кіт-Арм (південний захід). Селище Делайн розташований на рукаві Кіт-Арм, поруч з витоком Великої Ведмежої річки, яка тече на захід і впадає в Маккензі.[2]

Притоки

Річки, що впадають в Велике Ведмеже озеро:

 • Вайтфіш,
 • Біг-Спрус,
 • Голдейн,
 • Блуді,
 • Слоун,
 • Дизелі,
 • Джонні-Гоу.

Геологія

Озеро має льодовиково-тектонічне походження, розташовано на західній околиці докембрійського виступу Канадської платформи. Посередині проходить Північне полярне коло. В кінці останнього Вісконсинського заледеніння (30-10 тисяч років до Р.Х.) приблизно тут проходив край Лаврентійського льодовикого щита, який перегороджував стікання на північ річкам. Коли льодовик почав відступати, в тектонічному зниженні спочатку утворилося величезне Льодовикове озеро Макконнелл (з максимальною площею поверхні 210 000 км² досягнуто 8 500 до Р.Х.[3]) У 6300 або між 7000 і 6000 до Р.Х., по руйнації льодовикової греблі, остаточно, на його тлі, при величезному падінні рівня води було утворено в улоговинах сьогоденні Велике Невільниче, Атабаска і Велике Ведмеже озера. Всі вони прісноводні і стічні, мають вихід в Північний Льодовитий океан через велику північну річку Маккензі (перше - через річку Велика Ведмежа, останнє - через річку Невільничю, що впадає у Велике Невільниче озеро, а воно саме є витоком Макензі).

Видобуток корисних копалин

У 1900 було відкрито родовища ураново-радієвих, а також залізних, кобальтових і мідних руд в околицях нині покинутого Порт-Радіум на західному березі озера. Видобуток срібла (відкрито 1930 року), міді, урану і, на той час, виключно цінного рідкісного елемента радію почалася тридцять років потому. У 1936 р всі ці шахти і селище було вирішено назвати Порт-Радіум. У 1940 р їх закрили, і всі шахтарі, що працювали вахтовим методом, роз'їхалися, залишилося тільки кілька місцевих родин. Але в 1942 р шахти знову відкрили - вже не заради радію для медицини, а для видобутку урану у військових цілях. У шахті Ельдорадо-Бей в 1942-1960 рр. видобували уран, потім в ній і Еко-Бей добували срібло в 1964-1982 рр. Коли родовища остаточно вичерпалися, шахти закрили і практично всі будови спалили. У 2007 р уряд знищив всі залишки інфраструктури, і зараз від селища Порт-Радіум практично нічого не залишилося. Але залишилися наслідки опромінення людей і зараження місцевості.

Клімат

Шаблон:Weather box

Галерея

Примітки

 1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 3. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0277379194900043 Smith, Derald G. (1994). «Glacial lake McConnell: Paleogeography, age, duration, and associated river deltas, mackenzie river basin, western Canada». Quaternary Science Reviews 13 (9-10).

Посилання


Шаблон:Stub-meta

Категорія:Озера Північно-західних територій