Білий дім

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Redirect Шаблон:Картка:Сучасна споруда

Файл:White House.jpg
Білий дім, 2005
Файл:White-House.jpg
Гравюра середини XIX століття, що зображує Білий дім у південно-західному ракурсі

Білий дім (англ. the White House) — резиденція президента США у Вашингтоні (Пенсильванія-авеню, 1600).

Являє собою маєток в неокласичному стилі (архітектор Джеймс Хобан). Будівництво почалося у 1792, закінчилося 1 листопада 1800. Цього ж дня першим його господарем став другий президент США Джон Адамс.

Спочатку іменувався як «Президентський палац» або «Президентський особняк», перше розмовне вживання терміна «Білий дім» відноситься до 1811. Офіційною назва стала лише у 1901 з розпорядження Теодора Рузвельта. З 1909 робоче місце президента знаходиться в Овальному кабінеті в лівому крилі будівлі.

У журналістський мові термін «Білий дім» вживається як синонім адміністрації президента США (аналогічно «Єлисейський палац» тощо).

Зображений на банкноті номіналом в 20 доларів.

Архітектор, зразки і рабство

Джеймс Гобан — ірландський архітектор. Коли отримав замову на будівництво, зробив майже точну копію Лейстер-Хауса, резиденції губернатора в місті Дублін. Мало хто був в Дубліні, тим паче в США. Тому малоіндивідуальна і типова для класицизму архітектура Білого дому почала сприйматися з захопленням, бо набула престижу.

Некваліфіковану роботу на будівництві Білого дому виконували раби. Плантаторам-рабовласникам виплачували по п'ять доларів на місяць за кожного раба, якого залучали до будівництва.

План та факти

На сьогодні невелика група будинків президентської адміністрації відома під загальною назвою Білий дім. Він включає центральну Виконавчу Резиденцію із Східним та Західним крилами. Білий дім має: площу 5100 м² (55 000 футів²), 132 кімнати і 35 вбиралень [1], 412 дверей, 147 вікон, 28 вогнегасників, 8 сходів, 3 ліфти, тенісний корт, боулінг, кінотеатр, бігову доріжку та басейн. Приймає до 5000 відвідувачів щоденно.

Див. також

Посилання

Шаблон:Building-stub Шаблон:USA-stub

Категорія:Палаци США Категорія:Споруди Вашингтона Категорія:Архітектура класицизму Категорія:Офіційні резиденції глав держав