Будяк Юрій Якович

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedОшибка скрипта: Модуля «CategoryForProfession» не существует.Категорія:Персоналії за алфавітомКатегорія:Вікіпедія:P1791:відсутня Шаблон:Ifempty Ю́рій Я́кович Будя́к (справжнє прізвище — Покос; Шаблон:ДН, Красногірка Костянтиноградського повіту Полтавської губернії — Шаблон:ДС, Київ[1]) — український письменник, журналіст, громадський діяч; також педагог на Полтавщині. Жертва сталінських репресій.

Життєпис

Народився в сім'ї безземельного селянина, теслі (батько помер, коли майбутньому письменнику було п'ять років). З малих літ наймитував, але встигав також учитися. Після закінчення сільської школи працював у Катеринославі, відтак у Криму, на Кавказі: був чабаном, вантажником, бляхарем, матросом, аптекарським практикантом. Одночасно вчився, щоб здати екстерном за гімназичний курс.

Існують підтвердження, що під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899—1902 роках Юрій Покос був волонтером (спочатку рядовим, потім командував невеликим загоном бурів). Врятував від розстрілу полоненого британського журналіста Вінстона Черчилля (згодом прем'єр-міністра Великої Британії). Завдяки його допомозі потрапив до Великої Британії, де родина Черчилля запропонувала Покосові вступити до Оксфордського університету, але на заваді стало недостатнє володіння англійською мовою. Але сам Будяк-Покос про це ніколи не писав; у мемуарах Черчилля також немає згадки про цей епізод, єдине його джерело — спогади письменника Василя Минка, якому Будяк нібито сам розповів цю історію[2]. В останні роки з'явилися публікації, де аналізуються можливі причини мовчання обох учасників подій.

Перш, ніж повернутися додому, відвідав Сполучені Штати Америки, потім — Французьку республіку, Королівство Італія, Османську імперію. Є відомості, що бував також у Сингапурі та Єгипті. Про своє подорожування розповідав Докії Гуменній. Цю розмову вона подає у книзі спогадів «Дар Евдотеї».

Протягом довгого часу вчителював на селі (про це розповів у автобіографічному творі «Записки учителя 1899—1906», який від 1909 року друкувався в «Літературно-науковому вістнику», а згодом, 1912 року, вийшов окремим виданням; перекладався німецькою мовою). Обстоював навчання рідною мовою, прищеплював учням любов до української літератури, що викликало незадоволеність шкільного начальства.

Брав участь у революційних подіях 1905 року, був ув'язнений.

З 1912 року навчався в Київському політехнічному інституті. 1916 року вступив до Одеської школи прапорщиків, але не закінчив її через хворобу.

У період визвольних змагань обирався заступником голови білоцерківської «Просвіти», незначний час працював в апараті Центральної Ради.

У радянський час — на літературній роботі.

Літературна творчість

Друкувався з 1895 року. Крім «Літературно-наукового вістника», до революції співпрацював у періодиці: «Хлібороб», «Громадська думка», «Українська Хата», «Рада», «Село», «Засів», «Бджола», «Киевская старина». Видав поетичні збірки «На полях життя» (за різними відомостями — 1909 або 1910), «Буруни» (1910), історичні поеми «Невольниця-українка» (1907) та «Пан Базалей» (1911). За радянської влади належав до літературної організації селянських письменників «Плуг», друкувавсь у «Червоному шляху», «Плузі», «Плужанині», «Червоних квітах», «Глобусі». Написав п'єси «Під промінням Червоного Жовтня», «Жовтнева казочка» (1924), видав збірку повістей «До великої брами» (1929), але найбільше писав для юних читачів. Його твори зажили великої популярності в Україні, особливо серед дітей (перелік деяких його видань див. нижче); перекладалися російською, білоруською та іншими мовами.

Ув'язнення та кінець життя

Ще в 1922 та 1924 роках Будяка двічі заарештовували органи ЧК за звинуваченням у тому, що при нападі білих на Білу Церкву він нібито брав участь у церемонії урочистої зустрічі бандитів, проте суд його виправдав.

1 лютого 1935 року Юрій Будяк був заарештований у Києві. 28 жовтня 1935 року особливою нарадою при НКВС СРСР засуджений на п'ять років виправних трудових таборів. В обвинувальному висновку, підготовленому уповноваженим НКВС УРСР Проскуряновим, йому інкримінувалася приналежність до контрреволюційної організації, активна контрреволюційна діяльність і терористичні настрої, тісні зв'язки з розстріляним Григорієм Косинкою та арештованим керівником «Плугу» Сергієм Пилипенком. Пригадана йому була й короткочасна служба в апараті Центральної ради, співробітництво в українській дожовтневій пресі, яку потрактовано як націоналістичну. Покарання відбував у Карагандинському таборі НКВС, потім — в Ухті і Воркуто-Печорському таборі.

Звільнений після відбуття строку покарання 1 лютого 1940 року, повернувся до Києва. Помер 1942 р. під час німецької окупації. Деякі джерела помилково вказують як дату смерті 1943 р.[3].

Похований у Києві на Куренівському кладовищі[4]. На могилі стандартний мозаїчний обеліск-стела з чорною мармуровою табличкою Шаблон:Початок цитати Будяк-Покос Юрій Якович. 1878 — 1942 Шаблон:Кінець цитати

Інші книжки Юрія Будяка

 • Маленьким діткам (1927)
 • На вовка (1927)
 • Стрільці-ловці (1927)
 • Гриць-бешкетник (1928)
 • Зозуля-регендуля (1928)
 • Лелека здалека (1928)
 • Загадочки-думочки (1928)
 • Мак та жито (1928)
 • Заблукалий (1928)
 • Хоробрі музики (1962)

Сучасна публікація п'яти віршів Юрія Будяка — в антології «„Українська хата“. Поезії 1909—1914» (Київ: Молодь, 1990, с. 44-47).

2015-го року у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» вийшла художньо-біографічна книга за авторством сучасної української письменниці Наталії Доляк про Юрія Покоса (Будяка) — «Загублений між війнами»[5]

Примітки

 1. Любченко А. Щоденник. Торонто, 1951; цю ж дату, посилаючись на архіви ЗАГСу, наводить і Людмила Проценко (Проценко Л. А. Київський некрополь: путівник-довідник. — К., 1994. — С. 258)
 2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 3. http://www.profil-ua.com/index.phtml?action=view&art_id=2476
 4. Проценко Л. А. Київський некрополь: путівник-довідник. — К. : Укр. письменник, 1994. — С. 258
 5. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Джерела

 • П. М. Довгалюк. Будяк Юрій Якович // Українська літературна енциклопедія. — Т. 1. — К., 1988. — С. 243.
 • І. Ільєнко. Юрій Будяк // Літературна Україна, 23 травня 1991, № 21, с. 8 (пізніше ця біодовідка увійшла до збірки «…З порога смерті… Письменники України — жертви сталінських репресій», що вийшла під редакцією Олекси Мусієнка у Києві наприкінці 1991 року) — Інтернет-версії з деякими помилками див. [1], [2] та деінде.
 • І. Філіппова. Людина в смокінгу, з метеликом, в офіцерському мундирі. До 130-річчя від дня народження Уїнстона Черчілля: дещо про характер, долю та українські аспекти біографії // День, 4 грудня 2004, № 222, с. 7 (у статті наведено фрагмент зі спогадів Василя Минка «Червоний Парнас»; Інтернет-версія — [3]).
 • Енциклопедія українознавства. Перевидання в Україні. Львів: НТШ, 1993, т. 1, с. 185; 2003, т. 11, с. 275.
 • С. А. Крижинівський. Будяк Юрій Якович // Шаблон:ЕСУ
 • Сидоренко Н. Будяк Юрій Якович // Українська журналістика в іменах. — Випуск 9. — Львів, 2002.
 • В. Шевчук. Юрій Будяк // «Українська хата». Поезії 1909—1914. Київ: Молодь, 1990, с. 43 [увага! Дату загибелі вказано помилкову].
 • В. Трощинський. Африка // Енциклопедія української діяспори. Київ; Нью-Йорк; Чікаґо; Мельборн: Наукове товариство ім. Шевченка, 1995, т. 4, с. 37 [увага! В тексті статті помилково вказано, що Будяк — справжнє прізвище, а Покос — псевдонім].
 • А. Варварич. «25 фунтів за голову Черчілля». Як український письменник порятував майбутнього англійського прем'єра // Літературна Україна, 22 липня 1993, № 29, с. 4.
 • «Імена твої, Україно» — Іван Корсак, Луцьк: ПВД «Твердиня», 2007 ст. 118—123

Категорія:Українські письменники Категорія:Українські журналісти Категорія:Українські громадські діячі Категорія:Учасники Другої англо-бурської війни Категорія:Уродженці Машівського району Категорія:Репресовані українські письменники