Бер Карл Максимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:Персоналії за алфавітомШаблон:IfemptyШаблон:Картка

Карл Макси́мович Бер (17 лютого 1792, Піня — 16 листопада 1876, Дерпт) — ембріолог, антрополог та географ.

Біографія[править]

Народився у Піні Ієрвинської округи (тепер Естонія) в дворянській сім'ї.

Закінчив медичний факультет Дерптського університету (1814), після чого працював зоологом у Кенігсбергу.

1828 — Був обраний академіком Російської академії наук і 1834 переїхав до Петербурга.

18411852 — професор Медико-хірургічної академії.

1827 — відкрив яйцеклітину птахів і ссавців

Науковий доробок[править]

  • ембріологія

У галузі ембріологічних досліджень Бер показав, що зародковий розвиток організму являє собою не ріст готових елементів (як це здавалося прихильникам преформізму), а послідовне виникнення частин зародка з простішої маси заплідненого яйця. Бер помітив, що на ранніх стадіях зародки різноманітних тварин дуже схожі, що свідчить про їх філогенетичну спорідненість (закон зародкової подібності). Наслідки ембріологічних досліджень Бер ставлять його в ряд попередників Ч.Дарвіна — т. з. трансформістів. Бер розробив вчення про зародкові листки та їхні похідні, простежив розвиток багатьох органів, відкрив яйцеву клітину ссавців. Бер досліджував також тваринний світ Нової Землі, вивчав острови Фінської затоки, Лапландію, риболовні промисли Чудського озера, Балтики, дельти Волги, Каспійського й Азовського морів.

  • фізична географія

Бер цікавився проблемами фізичної географії (див. Бера закон), на його честь названі описані ним особливі форми рельєфу Прикаспійської низовини — бугри Бера.

  • антропологія

В антропології Бер виявив себе як противник домислів про нерівноцінність людських рас. Під час експедиції для дослідження Каспійського моря (18531856) Бер відвідував Новопетровський форт, де познайомився з Т. Г. Шевченком; сприяв визволенню його з заслання.

Твори[править]

Примітки[править]

Джерела[править]

  • Мазурмович Б. М., Шульга І. К., Видатні вітчизняні зоологи. — Шаблон:К., 1953.
  • Павловский Е. Н., Академик К. М. Бер и Медико-хирургическая академия. — Шаблон:М.-Л., 1948.Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Шаблон:Scientist-stub Категорія:Антропологи Категорія:Геоморфологи Росії Категорія:Біогеографи Росії Категорія:Російські біологи Категорія:Балтійські німці Категорія:Випускники Тартуського університету Категорія:Професори Категорія:Дійсні члени Санкт-Петербурзької академії наук Категорія:Члени Шведської королівської академії наук Категорія:Члени Російського географічного товариства Категорія:Члени Нідерландської королівської академії наук Категорія:Померли в Тарту Категорія:Люди на банкнотах Категорія:Люди на марках Категорія:Уродженці Естляндської губернії Категорія:Президенти Російського ентомологічного товариства