Береза повисла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
bgcolor=Шаблон:Taxobox color|Береза повисла
Файл:Illustration Betula pendula0.jpg
bgcolor=Шаблон:Taxobox color| Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Шаблон:Taxobox ordo: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Березові (Betulaceae)
Рід: Береза (Betula)
Вид: Береза повисла
Біноміальна назва
Betula pendula
Roth, 1788
Синоніми


Betula brachylepis V.N.Vassil.
Betula cajanderi Sukaczev
Betula demetrii I.V.Vassil.
Betula ellipticifolia V.N.Vassil.
Betula gummifera Bertol.
Betula hippolyti Sukaczev
Betula hybrida Blom
Betula insularis V.N.Vassil.
Betula kossogolica V.N.Vassil.
Betula lobulata Kit.
Betula ludmilae V.N.Vassil.
Betula microlepis I.V.Vassil.
Betula mongolica V.N.Vassil.
Betula montana V.N.Vassil.
Betula palmata Borkh.
Betula platyphylloides V.N.Vassil.
Betula pseudopendula V.N.Vassil.
Betula talassica Poljakov
Betula tiulinae V.N.Vassil.
Betula transbaicalensis V.N.Vassil.
Betula urticifolia (Spach) Regel
Betula verrucosa Ehrh.
Betula virgultosa Fr. ex Regel
Betula vladimirii V.N.Vassil.

Посилання
Шаблон:Nowrap Category:Betula pendula
Шаблон:Nowrap Betula pendula
Шаблон:Nowrap {{#property:P830}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P961}}
Шаблон:Nowrap 19495
Шаблон:Nowrap {{#property:P627}}
Шаблон:Nowrap 3505
Шаблон:Nowrap {{#property:P962}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P1391}}
Шаблон:Nowrap {{#property:P842}}

Шаблон:Taxobox regnumcat

Береза повисла[1], береза поникла (Betula pendula Roth.), синонім береза бородавчаста (Betula verrucosa Ehrh.) — дерево родини березових (Betulaceae).

У Флорі Європи (лат. Flora Europaea)[2] за основну назву прийнята саме Betula pendula, а інші близькі вважаються синонімами:

  • Betula verrucosa Ehrh.
  • Betula alba sensu H.J.Coste, non L.
  • Betula aetnensis Raf.

Загальна біоморфологічна характеристика

Береза повисла на поштовій марці України 2012 року

Файл:Betulapendula.JPG
Кора берези повислої

Дерево 10-20 м заввишки з гладенькою білою корою, при основі стовбура кора чорно-сіра, глибокотріщинувата. Крона ажурна з повислими гілками. Молоді пагони червоно-бурі, густо вкриті смолистими бородавками. Листки (3,5-7 см завдовжки, 2,5-5 см завширшки), чергові, ромбічно-яйцеподібні або трикутно-ромбічні з ширококлиноподібною основою, гострозубчасті по краю, з обох боків гладенькі. Квітки одностатеві, рослина однодомна. Тичинкові сережки розміщуються на кінцях гілок, звисаючі (5-6 см завдовжки), квітки майже сидячі, прикриті буруватою лускою з одно-, дволистою оцвітиною. Тичинок дві. Маточкові сережки (2-3 см завдовжки) спрямовані вгору, несуть на осі приквіткові луски, у пазухах яких знаходяться три квітки без оцвітини. Маточка одна з нижньою зав'яззю і двома червонуватими нитчастими приймочками. Плід — довгастий горішок з двома перетинчастими крилами.

Поширення та екологія

Береза повисла росте в соснових, мішаних і листяних лісах. Зрідка утворює чисті лісостани, особливо в похідних деревостанах. Світлолюбна, морозостійка рослина. Цвіте у квітні — травні.

Береза повисла ​​росте природно від Західної Європи на схід до Казахстану, в Республіці Саха в Сибіру, Монголії і провінції Синьцзян в Китаї, і на південь до гір Кавказу і Північного Ірану, Іраку і Туреччини. Відома популяція з північної частини Марокко. Вид став натуралізований у деяких інших частинах світу. У Північній Америці береза повисла стала інвазійним видом.

В Україні поширена береза повисла на Поліссі, в Розточчі — Опіллі, в північній частині лісостепу, в степу по берегах великих річок, у Карпатах, на Прикарпатті і Закарпатті. Берези займають 5,4 % державного лісового фонду України. Райони заготівель — Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області, північна частина Сумської області. Запаси сировини значні.

Споріднені види

На величезній території береза повисла ​​росте разом з березою пухнастою. Береза ​​Литвинова (Betula litwinowii), яка росте на Кавказі, за низкою ознак є перехідним видом між березами пухнастою і повислою.[3]

Практичне використання

Береза повисла дає міцну деревину світлого кольору, яка добре полірується і є цінним будівельним матеріалом, використовується у меблевій промисловості, для виготовлення фанери, паркету, сільськогосподарського реманенту, токарних і столярних виробів. Особливо цінні напливи, або капи, з яких виробляють сувеніри і дорогі меблі. При сухій перегонці з деревини добувають деревний оцет, вугілля, спирт, смоли, в деяких районах з береста виготовляють посуд, тару. При спалюванні з береста одержують високоякісну сажу, що йде на виробництво туші і друкарської фарби. Перед призначення вирубки в березових деревостанах навесні збирають березовий сік.

Березові дрова характеризуються високою питомою теплотою згоряння.

Див. також

Примітки

  1. Кобів Ю. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин. — К.: Наук. думка, 2004. — С.83
  2. Betula pendula
  3. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
  4. Шаблон:DMPN

Джерела

Категорія:Береза Категорія:Листяні дерева України Категорія:Дерева Європи Категорія:Дерева Азії Категорія:Дерева Марокко Категорія:Рослини, описані 1788 Категорія:Рослини, занесені до Червоної книги Казахстану