Бандар-Сері-Бегаван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:НП Ба́ндар-Се́рі-Беґава́н (колишній Бруней; Шаблон:Lang-ms) — столиця держави Бруней. Населення міста близько 241 тисячі осіб (2014), що складає більше ніж половину населення країни. Також адміністративний центр округу Бруней-Муара.

Географія

Бандар-Сері-Бегаван знаходиться на північному сході західної частини території Брунею. Місто лежить на північному (лівому) березі річки Бруней.

Клімат

Місто знаходиться у зоні, котра характеризується вологим тропічним кліматом. Найтепліший місяць — квітень з середньою температурою 28.3 °C (83 °F). Найхолодніший місяць — січень, з середньою температурою 26.7 °С (80 °F).[1]

Шаблон:Клімат міста

Історія

Від перших згадок до 18 століття

Початки держави Бруней прослідковуються до VI сторіччя н.е. Старовинні китайські джерела згадують відносини з 518, 523, 616, 669, 977, 1279 і у 1369-1643 роках н. е. з державою «Пуні» або «Полі». У часи існування Імперії Меджепегіт Бруней був однією з васальних територій, а після початку її занепаду в XV сторіччі брунейські султани відтворили Брунейську Імперію.

Сліди перших поселень на території сучасного Бандар-Сері-Бегавану відомі з VIII сторіччя н.е. Історично найдавнішою частиною міста Бруней є Кампонг Аєр, або «селище на воді». Італійський мандрівник і супутник Фернана Магеллана Антоніо Пігафетта у липні 1521 року описав місто Бруней як побудоване виключно на воді, окрім будинків короля і найвищої знаті.

ХІХ століття

Місто Бруней зберігало свою торговельну функцію між узбережжям Борнео і жителями джунглів до середини XIX сторіччя. За відсутності доріг основними транспортними шляхами були річки, а річка Бруней була однією з найбільших. Місто збирало податки з усіх торговців, які рухалися уверх і вниз по річці.[2]

У книзі «Місто багатьох вод» мандрівник і письменник Френк Баттерворт описує місто початку XX сторіччя як унікальне місто на воді.[3]

ХХ-ХХІ століття

У 1902 і 1904 роках у місті сталися епідемії холери і натуральної віспи. Палац брунейського султана близько 1890 року Перший британський Шаблон:Не перекладено у Брунеї Малколм Макартур (англ. Malcolm Stewart Hannibal McArthur) доклав зусиль до початку побудови повноцінного міста на суходолі. У 1906 році було виділено 500 акрів землі для побудови нового міста. Проте місцеве населення опиралося переселенню з Шаблон:Не перекладено, у першу чергу жінки, які не хотіли змінювати традиційний спосіб життя. Однак уже 1908 року поблизу від султанського палацу проклали дві вулиці і встановили стовпи з ліхтарями.[4] Першу лікарню на 18 ліжок було побудовано 1929 року.

Станом на грудень 1941 року частина міста на суходолі все ще залишалася незначною. Фактично це було невеличке містечко з однією дорогою, яка йшла крізь нього і з'єднувала його з будинком британського резидента, який знаходився на схід від містечка. Будинки були виключно дерев'яні з покрівлею з пальмового листя. У місті був єдиний дерев'яний кінотеатр, побудований у 1923 році. Також існувала дерев'яна мечеть, існувало близько 80 магазинів. Майже все це було знищено впродовж другої світової війни, особливо місто постраждало від бомбувань союзників при визволенні від японців у 1945 році.

Розбудова нового міста розпочалася у 1950-ті роки. Було побудовано низку урядових будинків, палац Дарул Хана, будівлю митниці, Головпоштамт, Шаблон:Не перекладено (закінчено 1958 року).[5]

5 жовтня 1970 року місто Бруней (Шаблон:Lang-ms, англ. Brunei Town) набуло сучасної назви Бандар-Сері-Бегаван. Шаблон:Lang-ms означає «місто», Шаблон:Lang-ms походить з санскритського «Шрі» у значенні «великий, поважний, шанований, високий», і разом з Шаблон:Lang-ms є титулом султана Брунею, який зрікся престолу і в цьому випадку вживається на честь султана Омара Алі Сайфуддіна ІІІ, який поступився троном сину 1967 року.

1 серпня 2007 року територію міста було розширено майже у 10 разів, і вона склала 100,36 км2.

Адміністративний устрій

Місто займає декілька мукімів (районів) округу Бруней-Муара. До складу Бандрар-Сері-Бегавану належать повністю мукіми Кіангге, Гадонг A, Гадонг Б, а також 6 мукімів Кампонг Аєр (Burong Pingai Ayer, Sungai Kebun, Sungai Kedayan, Peramu, Saba, Tamoi). Частково місто лежить у межах мукімів Беракас Б (поселення Sungai Akar і Sungai Tilong), Кіланас (поселення Tasek Meradun, Madewa, Bunut і Perpindahan Bunut), Кота-Бату (поселення Sungai Lampai, Pintu Malim, Kota Batu і Dato Gandi).

Освіта

Більшість університетів і коледжів Брунею знаходяться у Бандар-Сері-Бегавані.

Будівлі

Шаблон:Не перекладено у Бандар-Сері-Бегавані

Культові споруди

Міста-побратими

Місто Країна Дата угоди
Нанкін Шаблон:PRC 21 листопада 2011[6]
Джакарта Індонезія Індонезія

Примітки

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих Шаблон:Столиці Азії


Шаблон:Brunei-geo-stub

Категорія:Міста Брунею Категорія:Столиці країн Азії