Балканський півострів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Півострів Балка́нський півострів — півострів у Південній Європі. З трьох боків оточений морями: Адріатичним, Іонічним, Егейським, Критським, Мармуровим та Чорним. Умовною материковою межею є річка Дунай до гирла річки Сави, потім лінія йде на північ до Трієстської затоки. Площа близько 505 тисяч км². Найбільша довжина із заходу на схід близько 1 260 км, з півночі на південь — 950 км.

Файл:Karte Suedosteuropa 03 01.png
Балканські держави

На півострові частково чи повністю розташовані:

  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Прапор ROM|20x13px|Румунія]] Румунія 9 %

Найбільші міста — Софія, Белград, Стамбул, Афіни.

Рельєф[править]

Західні береги сильно порізані бухтами і затоками, часто круті і скелясті, східні — як правило низькі, прямолінійні.

В Греції — чималі півострови Пелопоннес і Халкідіки. В Адріатичному та Егейському морях поблизу узбережжя багато островів. Більшу частину території займають низькі та середні гори — Дінарське нагір'я, Пінд, Сербське нагір'я, Стара Планина, Родопи та інші; найбільша висота 2 925 м (гора Мусала в горах Рила).

Рівнини розташовані на півночі півострова (південні частини Середньодунайської і Нижньодунайської рівнин), в міжгірних пониженнях (Верхньофракійська, Фессалійська низовини та інші), місцями вздовж узбережжя.

Клімат[править]

Клімат на півночі Балканського півострова і в центральних областях помірний континентальний, з холодною та сніжною зимою і спекотним і сухим літом. Середня температура липня становить 22 ° C і середня температура січня -1 ° С на рівнині і -5 ° C в горах. Клімат на півдні і заході субтропічний середземноморський клімат зі спекотним літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 26 ° C і середня температура січня 10 °C. Клімат на північному сході морський клімат і субтропічний океанічний клімат з теплим літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 22 ° C і середня температура січня 5 ° C. Окрім цих основних типів, спостерігається різний перехідний клімат. Опадів на рік 1000—1500 мм (у районі бухти Котор — близько 5 000 мм), в східній і південній частині (за винятком високих гір) — менше ніж 1000  мм, місцями менше ніж 500  мм.

Водойми[править]

Річки великого значення Дунай і Сава, а також Мариця, Морава, найбільші озера — Шкодер (Скадарське), Охридське, Прєспа.

Рослинність[править]

Природна рослинність на заході та півдні — середземноморські чагарники і ліси, в горах півночі та сходу — широколисні і хвойні ліси і листопадні чагарники. Райони розвитку карсту в Динарському нагір'ї місцями майже не мають рослинного покрову. Рівнини в основному обробляються.

Література[править]

Шаблон:Вікіпосилання

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1989. стор. 54Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Див. також[править]

Категорія:Півострови Європи Категорія:Середземномор'я Категорія:Регіони Європи Категорія:Південно-Східна Європа