Базель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Шаблон:Картка/рядки
Шаблон:IfemptyШаблон:If1Шаблон:Checkwd

Категорія:Населені пункти за алфавітомОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

[[Зображення:Wappen Basel-Stadt matt.svg|Шаблон:Ifempty|Герб]] [[Зображення:Шаблон:Ifempty|Шаблон:Ifempty|Прапор]]
Шаблон:Ifempty Шаблон:Ifempty
Шаблон:Картка/рядкиШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рядки

Шаблон:If1 Шаблон:Картка/р Шаблон:Картка/р

Ба́зель (фр. Bâle, нім. Basel, італ. Basilea) — місто на північному заході Швейцарії, столиця німецькомовного напівкантону Базель-Штадт.

Населення — 170,1 тис. осіб (2012 рік), третє за величиною місто країни. У межах агломерації проживає 830 тис. осіб (2004 рік)[1]. Розташований на берегах річки Рейн, в долині між горами Юри і Шварцвальда, біля кордону Німеччини та Франції.

Центр хімічної і фармацевтичної промисловості (фарби, вітаміни, агрохімія, харчові продукти, генетичні продукти). Штаб-квартири компаній Novartis, Hoffmann-La Roche та Coop, а також міжнародних банківських організацій, одна зі штаб-квартир банку UBS. Найстаріший університет Швейцарії. Річковий порт, на території Франції міжнародний аеропорт спільного використання.

Рейн ділить місто і його історичний центр на дві частини: Великий Базель на лівому березі та Малий Базель на правому. У Великому Базелі над Рейном підноситься романо-готичний собор з червоного пісковику, на Ринковій площі пізньоготична ратуша.

Історія

Місто виникло на місці римської фортеці Basilea, збудованої для захисту давньоримської колонії Аугуста-Рауріка (наразі Аугст) в 15 році до Р. Х. У 740 році Базель став резиденцією єпископа. У 1226 був відкритий перший міст через Рейн. У 1356 велику частину міста було зруйновано під час землетрусу.

12 листопада 1459 року буллою Папи Римського Пія II в Базелі був заснований найперший у Швейцарії університет. У 1501 місто увійшло до складу Швейцарської Конфедерації. У 1622 було засновано університетську бібліотеку; сьогодні вона найбільша у Швейцарії.

Транспорт

Базель — важливий транспортний вузол європейського значення і головний портовий перевантажувальний центр Швейцарії. У місті розташований єдиний порт Швейцарії (на Рейні), через який країна пов'язана з морським портом Роттердама. Неподалік від Базеля, на території Франції, розташований міжнародний Євроаеропорт Базель-Мюлуз-Фрайбург (BSL/MLH/LFSB), один з небагатьох у світі, спільно керований двома країнами (Францією і Швейцарією). У Базелі є два великих залізничних вокзали, Базель SBB і Базель-Бадішер-Бангоф, при цьому частина вокзалу Basel SBB перебуває під юрисдикцією Франції і називається Bâle SNCF, а весь вокзал Базель-Бадішер-Бангоф належить Німеччині і німецьким залізницям, хоч він і розташований на території Швейцарії. З нього відправляються поїзди ICE (Intercity-Express) у Фрайбург, Карлсруе, Мангайм і далі на північ (аеропорт Франкфурта-Кельн-Дюссельдорф, а також до Гамбурга та Берліна).

Громадський транспорт

Громадський транспорт міста складають автобуси й трамваї (див. Базельський трамвай). У місті діють дві організації-оператора громадського транспорту, BVB і BLT. Трамваї і автобуси зеленого кольору перебувають у віданні BVB. Автобуси та трамваї жовтого кольору перебувають у віданні BLT і з'єднують райони в сусідній половині кантону Базельланд Центральний Базель. Трамваї розраховані на живлення від повітряних ліній, а автобусний парк складається з автобусів на звичайному паливі, але більшість приміських автобусів на природному газі. Також у Базель заходять автобусні маршрути довколишніх французьких і німецьких міст.

Музеї

Освіта

Відомі уродженці

Тут народилися:

Див. також

Примітки

  1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Література

Посилання

Шаблон:Столиці кантонів Швейцарії Шаблон:Switzerland-geo-stub Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Міста Швейцарії Категорія:Міста над Рейном Категорія:Столиці кантонів Швейцарії