Анклав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:Enclave.svg
Країна C — анклав країни A та ексклав країни B
Файл:Exclave.svg
Країна C — ексклав країни B, але не анклав А, бо країна D також має кордон з країною С

Анкла́в (енклав) (фр. enclave — від лат. inclavare — закривати на ключ) — територія або частина однієї держави, оточена з усіх сторін територією іншої держави або частина території однієї держави, яка не має спільних меж зі своєю материнською частиною і оточена територією іншої держави. Наприклад, Республіка Сан-Марино, розташована у межах Італії, італійське місто Кальпоне у Швейцарії. Якщо анклав має морський берег, його називають напіванклавом (наприклад, Гамбія, Монако).

Характеристика

Анклави можуть утворюватись за чисельною кількістю історичних, політичних, та географічних причин. Деякі території стали анклавами внаслідок зміни напрямку течії річки. Питання про сполучення анклавів з основною частиною держави чи з іншими державами розв'язується на основі угоди між зацікавленими сторонами. Оскільки проживання в анклаві може бути дуже незручним, та повинно бути досягнуто багато домовленостей між країнами про відправлення пошти, забезпечення електроенергією та право проїзду громадян, анклави як правило ліквідуються, та багато таких випадків, що існували раніше, було усунено. Багато анклавів зараз мають рухи за незалежність, особливо якщо анклав знаходиться далеко від основної території країни.

Країни-анклави

Етнічні анклави

Етнічний анклав — місце компактного проживання одного народу, повністю оточене територією проживання іншого народу. Такі анклави почасти є джерелами міжнародної напруженості. Найбільш відомі етнічні анклави — сомалійські анклави в Ефіопії.

Див. також

Література

  • Б. М. Гончар. Анклав // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х . :Право, 2015
  • В. Євтух . Анклав // Шаблон:ПолЕ
  • Шаблон:БСЭ

Посилання

Шаблон:Міжнародне право Категорія:Політична географія Категорія:Державний кордон