Англія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Англія
England

Прапор Англії
Прапор
Гімн: Боже, бережи денаконондена!
Фрагмент гімну
Столиця Лондон
Найбільше місто Лондон
Офіційні мови Англійська
Суверенна держава Велика Британія Велика Британія
Форма правління частина конституційної монархії
Монарх Єлизавета II
Площа
Населення
 - Густота Шаблон:Densdisp
Валюта Фунт стерлінгів (GBP)
Часовий пояс UTC​
Коди ISO 3166 GB-ENG
Домен .uk
Телефонний код ++44
Шаблон:Mapframe для карток
22px Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: [[:commons:Category:{{#property:p373}}|Англія]]

А́нглія (англ. England) — країна в Західній Європі, що входить до Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Найбільша за площею і населенням з чотирьох країн Сполученого королівства та трьох частин Великої Британії. Межує з двома іншими частинами Великої Британії — Уельсом на заході і Шотландією на півночі в межах острова Велика Британія. Назва країни походить від назви племені англів, одного з германських племен, що оселились тут у V і VI століттях[1]. Англія не є політичною одиницею з 1707 року, коли з Англійського королівства та залежних від нього країн була утворена Велика Британія. Столиця Англії, Лондон, також є столицею Великої Британії.

Особливості: мінливість клімату і розмаїтість форм ; висока густота населення — серед європейських країн тільки Нідерланди населені густіше;

Експорт: сільськогосподарська продукція (злакові, цукровий буряк, картопля, ріпак), м'ясо і м'ясні продукти, електронне (програми) і телекомунікаційне устаткування (основні центри Беркшир і Кембридж), наукове устаткування, текстиль і модні товари, нафта і природний газ з Північного моря, продукти нафтохімії, лікарські препарати, добрива, пиво, каолін, кераміка, порцеляна і скло, кіно- і телепрограми, звукозаписи. Важливу роль в економіці Англії грає денкононден. В Англії знаходяться великі світові банківські і страхові компанії.

Географія[править]

Докладніше: Географія Англії

Ландшафт та річки[править]

Географічно Англія включає центр та дві третини півдня острова Велика Британія, плюс такі офшорні острови, як Вайт і Сіллі. Межує з двома іншими країнами Сполученого Королівства: на півночі Шотландією і на заході Уельсом. Англія ближче до континентальної Європи, ніж будь-яка інша частина острівної Британії. Вона відокремлений від Франції (О-де-Франс) морським розривом на 34 км,[2]хоча дві держави з'єднані Євротунелем біля Фолкстона.[3] Англія також має вихід до Ірландського моря, Північного моря і Атлантичного океану.

Портові міста Лондон, Ліверпуль і Ньюкасл-апон-Тайн лежать на приливних річках Темза, Мерсі і Тайн відповідно. У 350 км розташована річка Северн, що є найдовшою річкою, котра протікає через Англію.[4] Вона впадає в Бристольську затоку і відрізняється своїми Севернськими борами (хвилі бор), які можуть досягати 2 метрів у висоту.[5] Проте найдовшою річкою, що повністю розташована в Англії є Темза, довжина якої складає 346 км.[6] Також в Англії є багато озер; найбільшим є Віндермір, що розташоване в межах вдало названого Озерного краю.[7]

Більша частина ландшафту Англії складається з низьких пагорбів і рівнин, з гірської і гірської місцевості на півночі і заході країни. Північні узгір'я включають Пеннінські гори, ланцюг височин, що розділяють Схід і Захід, гори Озерного краю в Камбрії і Чевіот-Гіллз, що межують з Англією та Шотландією. Найвища точка в Англії, Скофелл-Пайк, має висоту 978 метрів і знаходиться в Озерному краї.[7] Шропшир-Гіллз знаходяться поблизу Уельсу, а Дартмур та Ексмур - два високогірних райони на південному заході країни. Орієнтовна лінія поділу між типами місцевості часто вказується лінією Tees-Exe.[8]

У геологічному плані, Пенніни, відомі як "хребет Англії", є найдавнішим гірським поясом у країні, що з'явилися в кінці Палеозойської ери близько 300 мільйонів років тому.[9] Їх геологічна композиція включає, серед іншого, пісковик і вапняк, а також вугілля. Існують карстові ландшафти в кальцитових областях, такі як частини Йоркширу і Дербіширу. Ландшафт Пеннінів - високий болотистий масив на високогірних ділянках, порізаний родючими долинами річок регіону. Там знаходяться два національні парки, Йоркшир-Дейлз і Пік-Дистрикт. У Західній частині країни, Дартмур і Ексмур на південно-західному півострові включають верхові болота, підтримувані гранітом, і мають м'який клімат; обидва є національними парками.[10]

Англійські низовини знаходяться в центральних і південних районах країни, що складаються з зелених пагорбів, включаючи Котсвольд-Гіллз, Чилтерн-Гіллс, Північний і Південний Даунс; у місці, де вони зустрічаються з морем, вони утворюють білі скелі, такі як Білі скелі Дувру. Вони також включають відносно плоскі рівнини, такі як рівнина Солсбері, Сомерсет-Левелс, Південна Берегова Рівнина і Фенські болота.

Клімат[править]

Докладніше: Клімат Англії

Англія має помірний морський клімат: температура повітря м'яка і зазвичай не набагато нижча 0°С взимку і не набагато вища 32°С влітку.[11] Погода досить волога і мінлива. Найхолодніші місяці - січень і лютий, останній особливо на англійському узбережжі, тоді як липень, як правило, найтепліший місяць. Місяці з помірною до теплої погоди - травень, червень, вересень і жовтень.[11] Кількість опадів розподіляється досить рівномірно протягом року.

Важливим впливом на клімат Англії є її близькість до Атлантичного океану, її північні широти і тепле море завдяки теплій течії Гольфстрім.[11] ОНайбільша кількість опадів випадає на заході, а в Озерному краї випадає більше дощу, ніж будь-де в країні.[11] З часу, коли почалися дослудження погоди, найвища температура в країні становила 38,5°C на зафіксована 10 серпня 2003 року в Брогдейлі в Кенті[12], а найнижча - 26,2°C зафіксована 10 січня 1982 року в Едгмонді, Шропшир.[13]

Головні агломерації[править]

Міська агломерація Великого Лондону є найбільшою міською територією в Англії і одним з найжвавіших міст у світі. Воно вважається світовим містом і має населення більше, ніж інші країни Сполученого Королівства, крім самої Англії.[14] Інші міські агломерації значного розміру і впливу, як правило, знаходяться на півночі Англії або в англійському Мідлендсі.[14] В Англії існує 50 населених пунктів, які мають статус міста, тоді як у всій Великій Британії - 66.

Хоча багато міст в Англії досить великі, такі як Бірмінгем, Шеффілд, Манчестер, Ліверпуль, Лідс, Ньюкасл-апон-Тайн, Бредфорд, Ноттінгем, чисельність населення не є обов'язковою умовою для статусу міста.[15] Традиційно статус отримували міста з єпархіальними соборами, тому існують невеликі міста, такі як Веллс, Ілі, Ріпон, Труро і Чичестер. Шаблон:Largest Urban areas

Історія[править]

Докладніше: Історія Англії

Історія Англії, на відміну від історії Британії, розпочинається з часів приходу на острів германських племен і утворення перших англійських королівств. У 1066 році Англія була завойована норманами, які стали на острові панівним класом. Поступово норманська знать змішалася з основним населенням англо-саксонського походження, утворилася спільна англійська мова. Англійські королі ще довго залишалися, завдяки норманським кореням, претендентами на французький трон і вели за нього довгу війну в XIV–XV століттях. Водночас Англія вела завойовницькі війни в Уельсі, Ірландії та Шотландії. У XVI столітті Англія стала могутньою морською державою й почала утворювати заморські колонії, стаючи центром майбутньої Британської імперії.

Середина і друга половина XVII століття Англія стала часом Англійської буржуазної революції, яка завершилася Славетною революцією 1688 р., заклавши основи сучасної конституційної монархії і парламентської системи. 1707 року відбулося об'єднання Англії та Шотландії з утворенням Королівства Велика Британія.

У XVIII столітті в Англії відбувся потужний економічний ріст, який супроводжувався значним ростом населення, навіть незважаючи на чималу еміграцію в колонії, від цього дістала назву «Країна, в якій не заходить сонце». Нового Світу . Англія, до того окраїна Європи, стала найбільшим європейським економічним центром. Наприкінці століття в Англії, першій серед країн світу, розпочалася промислова революція.

Населення[править]

Мова — англійська (понад 100 місцевих діалектів);

Релігія: 50% протестанти, 10% католики, 40% інші.

Адміністративний поділ (регіони)[править]

Англія поділена на дев'ять регіонів. Шаблон:Регіони Англії

Примітки[править]

 1. "England". Online Etymology Dictionary. Archived from the original on 2013-06-23. Retrieved 2010-07-21. 
 2. "English Channel". Encyclopædia Britannica. britannica.com. 2009. Retrieved 15 August 2009. 
 3. "History". EuroTunnel.com. Archived from the original on 16 November 2008. Retrieved 5 September 2009. 
 4. "The River Severn". BBC. Retrieved 5 December 2010. 
 5. "Severn Bore and Trent Aegir". Environment Agency. Archived from the original on 22 November 2010. Retrieved 5 December 2010. 
 6. "River Thames and London (England)". London Evening Standard. London. Retrieved 17 August 2009. Шаблон:Dead linkШаблон:Cbignore
 7. а б "North West England & Isle of Man: climate". Met Office. Archived from the original on 5 June 2011. Retrieved 5 December 2010. 
 8. World Regional Geography. Joseph J. Hobbs. 13 March 2008. ISBN 978-0495389507. Retrieved 6 December 2017. 
 9. "Pennines". Smmit Post. Retrieved 8 September 2009. 
 10. "National Parks – About us". nationalparks.gov.uk. Archived from the original on 27 October 2010. Retrieved 5 December 2010. 
 11. а б в г "What is the Climate like in Britain?". Woodlands Kent. Archived from the original on 14 January 2010. Retrieved 5 September 2009. 
 12. "Temperature record changes hands". BBC News. 30 September 2003. Retrieved 5 September 2009. 
 13. "English Climate". MetOffice.com. Archived from the original on 29 August 2008. 
 14. а б "2011 Census – Built-up areas". ONS. Retrieved 5 February 2014. 
 15. O'Brian, Harriet (24 November 2007). "The Complete Guide To: Cathedral cities in the UK". The Independent (London). Archived from the original on 12 August 2009. Retrieved 8 September 2009. 

Посилання[править]

Шаблон:Велика Британія Шаблон:Країна в темах Шаблон:Authority control Категорія:Надпопулярні статті Категорія:Англомовні країни і території