Алчевська Христина Данилівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаОшибка скрипта: Модуля «CategoryForProfession» не существует.Категорія:Персоналії за алфавітомКатегорія:Вікіпедія:P1791:відсутня Шаблон:Ifempty


  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Христи́на Дани́лівна Алче́вська (Шаблон:ДН, Борзна, Чернігівська губернія, Російська імперія — 15 серпня 1920, Харків, Українська РСР[1]) — український педагог, організатор народної освіти, дружина Олексія Алчевського, мати Григорія, Івана та Христини Алчевських.

Життєпис[править]

Народилась Шаблон:ДН у Борзні, Чернігівщина. Батько — Д. Журавльов — викладач міського училища, мати — дочка героя Війни 1812 року генерала Вуїча, сина молдовського господаря. Освіту здобула самотужки. В часи революційної ситуації 60-х років XIX ст. під псевдонімом «Українка» листувалася з О. Герценом, один з її листів надруковано в його часописі «Колокол».

У 1862 заснувала Харківську жіночу недільну школу. Офіційно її засновано у 1870, утримувала цю школу до 1919. В школі викладала з колективом педагогів-сподвижників — безкоштовно працювало понад 100 вчителів.

У 1896 збудувала для школи будинок вартістю 50 000 карбованців — єдине власне, тобто таке, що належало школі, приміщення серед усіх недільних шкіл Російської імперії.

Читання Алчевської

Популяризувала українську мову, народну пісню, творчість Тараса Шевченка. На своїй садибі у Харкові (тепер будинок Центру громадських зв'язків) у 1899 встановила перший у світі пам'ятник Тарасу Шевченку, погруддя роботи скульптора Володимира Беклемішева[2].

Вона згуртувала й очолила авторський колектив з укладання 3-томного критико-бібліографічного покажчика «Что читать народу?» (1884—1906). У ньому понад 4 тисячі рецензій, відгуків, анотацій близько 80 авторів, учителів, викладачів, професорів і просто читачів на твори зарубіжної, російської та української літератури. Сама Алчевська написала 1150 анотацій. Авторський колектив на чолі з нею підготував також 3-томний посібник «Книга взрослых», що протягом 1899—1917 витримав 40 видань. Вона є авторкою мемуарів «Передуманное и пережитое» (1912), методичних статей з навчання дорослих та оповідань, укладач «Каталога книг» для недільних шкіл, учасниця педагогічної експозицій на всеросійських та міжнародних виставках (у Москві та Нижньому Новгороді — 1895, 1896, Парижі — 1889, 1900, Чикаго — 1893).

Удостоєна багатьох найвищих нагород — золотих та срібних медалей, почесних дипломів, тощо, обрана віце-президентом Міжнародної ліги освіти.

Померла Шаблон:ДС у Харкові[3].

Вшанування пам'яті[править]

  • Іменем Алчевської названо 28 курінь УПЮ[4].

Посилання[править]

Ошибка скрипта: Модуля «Portal» не существует.

Примітки[править]

  1. http://polygraphicbook.narod.ru/text/statiy/1/alchevsk.htm
  2. "WebCite query result". www.webcitation.org. Retrieved 2016-05-16. 
  3. Існують й інші версії стосовно дати смерті. Зустрічається також інформація про 15 березня та 15 серпня 1920.
  4. УПЮ, Крайова Булава. "к.ч.28 ім. Христини Алчевської". Крайова Булава УПЮ. Retrieved 2016-05-16. 

Джерела[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Література[править]

Посилання[править]

Шаблон:Освіта в Україні Navbox Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Уродженці Борзни Категорія:Українські педагоги Категорія:Патрони юнацьких пластових куренів Категорія:Померли в Харкові Категорія:Українські меценати Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці Категорія:Алчевські Категорія:Педагоги Харкова Категорія:Педагоги XIX століття Категорія:Педагоги XX століття Категорія:Педагоги Російської імперії