Айвазовський Іван Костянтинович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Шаблон:Художник

Іва́н Костянти́нович Айвазо́вський (рос. Иван Константинович Айвазовский, вірм. Հովհաննես Այվազյան — Ованес Айвазян,Шаблон:ДН, Феодосія, Таврійська губернія, Російська імперія — Шаблон:ДС, там само) — видатний український[1] художник-мариніст та баталіст вірменського походження. Брат вірменського історика та архієпископа Вірменської апостольської церкви Габріела Айвазовського.

Окрім морської тематики працював також і в інших жанрах живопису: від анімалізму та портрету (автопортрету) до Шаблон:Не перекладено та міфологічного живопису.

Айвазовський є автором понад 6000 різних творів[2] (картин, акварелей, малюнків тощо). Його полотна прикрашають музеї та приватні зібрання по всьому світу. За понад шістдесят років творчої кар'єри Айвазовський брав участь у більш як 120-ти художніх виставках, понад половина з яких були персональними[3].

Окрім слави художника, Айвазовський відомий також як колекціонер, меценат, живописець Головного морського штабу, академік, професор та почесний член Імператорської академії мистецтв, почесний член академій мистецтв в Амстердамі, Римі, Парижі, Флоренції та Штутгарті.

За висловом Івана Крамського «Айвазовський, хто і що б там не казав, є зірка першої величини, у будь-якому разі, і не тільки у нас, а в історії мистецтва взагалі»[4].

Походження Айвазовських[править]

Життєпис[править]

Народився в сім'ї вірменського крамаря, родина якого переселилася в Крим з Галичини в 1812 році, куди його предки потрапили із Західної Вірменії, яка належала Османській імперії. Сім'я жила бідно і вже в 10 років Іван працював у міській кав'ярні. Він прекрасно грав на скрипці та співав, але найбільшою радістю для нього було малювати самоварним вугіллям на стінах будинків. Цей «настінний живопис» помітив архітектор Яків Християнович Кох, який подарував Івану перші олівці і папір, а потім показав малюнки градоначальнику Казначеєву Олександру Івановичу. Олександр Іванович, ставши губернатором, забрав підлітка з собою до Сімферополя, поселив у своєму будинку, віддав до гімназії.

Першим його учителем малювання був художник з німецьких колоністів Йоганн Людвиг Гросс[5]. Упродовж 1833—1837 років навчався у Петербурзькій Академії мистецтв (у пейзажному класі Шаблон:Не перекладено, у запрошеного з Франції художника морських видів Шаблон:Не перекладено та у класі батального живопису Шаблон:Не перекладено). Вплив на творчість Айвазовського мав також Карл Брюллов[2].

1840 р. Іван Айвазовський подорожував за кордоном, працював у Римі, Неаполі, Сорренто, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі. 1845 року на запрошення турецького султана побував у Стамбулі. Пізніше відвідував це місто ще вісім разів з 1845 по 1890 рік та писав полотна на замовлення султанів Османської імперії. 30 цих робіт виставлено в музеї імперії у стамбульському палаці Долмабахче.

Після свого повернення назавжди оселився у Феодосії, де збудував будинок та майстерню, влаштовував виставки, грошові надходження, виручені від продажу картин, передав місту для проведення у Феодосію питної води, будівництва залізниці та порту, заснував у місті художнє училище, археологічний музей, багато передавав на добродійні цілі, а у 1880 році заснував картинну галерею, яка наразі названа на його честь. З 1844 року — академік Петербурзької академії мистецтв, а з 1887 року — її почесний член. З 1894 року — член Товариства південноросійських художників в Одесі[6].

Мав власний маєток «Шах-мамай», про який ми можемо довідатись з листа А. П. Чехова до своєї сестри: «Вчора їздив у Шах-мамай, маєток Айвазовського, за 25 верст від Феодосії. Сам Айвазовський, бадьорий старий років 75, являє собою дещо середнє між добродушним вірменином і зажерливим архіреєм; повний власної гідності, руки має м'які і подає їх по генеральські. Недалекий, втім натура складна і гідна уваги. В собі одному він суміщає і генерала, і архірея, і художника, і вірменина, і наївного діда, і Отелло. Одружений на молодій і дуже красивій жінці, яку тримає в їжачках. Знайомий з султанами, шахами і емірами. Писав разом з Глінкою „Руслана і Людмилу“. Товаришував із Пушкіном, але його твори не читав. У своєму житті не прочитав ні однієї книжки. Коли йому пропонують прочитати він говорить „Навіщо мені читати, якщо в мене є власна думка?“ Маєток розкішний, настільки казковий, таке можна побачити в Персії.»[7]

Наприкінці життя передав у дарунок рідному місту будинок і майстерню, картини й скульптурні композиції. Навіть за кілька годин до смерті художник працював над картиною — «Вибух турецького корабля» (1900).

Творчість[править]

Ранні твори, такі як «Морський берег» (1840), «Дев'ятий вал» (1850) та ін., написані Айвазовським під впливом романтизму.

Пізніше у творчості художника оселилися реалістичні мотиви: «Чорне море» (1881), «Серед хвиль» (1898).

 • Особливо відомий як баталіст, картинами:
  • «Чесменський бій» (1848),
  • «Наваринський бій» (1848),
  • «Пожежа Москви в 1812 р.» (1851),
  • «Сінопський бій» (1853),
  • «Облога Севастополя» (1854),
  • «Бій пароплава „Веста“» (1877),
  • «Узяття Карса» (1881),
  • «Чорноморський флот у Феодосії» (1890),
  • «Бій брига „Меркурій“» (1892) та ін.
 • Пейзажі Криму:
  • «Ялта» (1838),
  • «Місячна ніч у Гурзуфі» (1839),
  • «Кав'ярня в Криму» (1847) та ін.
 • Картини українських пейзажів та на побутові теми:
  • «Чумаки в степу вночі» (1855),
  • «Очерет на Дніпрі» (1857),
  • «Український пейзаж» (1868),
  • «Млин на березі річки. Україна» (1880).
  • «Весілля в Україні» (1891),
  • «Під час жнив» (1891).

Деякі полотна присвятив перебуванню Олександра Пушкіна на берегах Чорного моря.

Галерея робіт[править]

Аукціони. Затребуваність робіт Айвазовського на міжнародному художньому ринку[править]

Файл:Айвазовский Варяжская сага - путь из варяг в греки.jpeg
Картина І. К. Айвазовського «Варяги на Дніпрі» (інша назва — «Варязька саґа — шлях з варягів у греки» (1876), продана 1994 року на аукціоні «Сотбіс» в Лондоні за 200 тисяч фунтів

З 1994 року на аукціонах було продано робіт Айвазовського на суму декілька мільйонів доларів. Міжнародний авторитет творчості Айвазовського росте і далі, так 14 червня 2007 на англійському аукціоні було продано полотно Айвазовського за 2,710,000 фунтів — найбільша ціна, що коли-небудь була сплачена за його картину[8]. А 22 квітня 2009 року картину Івана Айвазовського «Відплиття Колумба із Палоса» було продано за 1 млн. 594 тис. доларів на аукціоні «Сотбіс» в Нью-Йорку[9].

Пам'ять[править]

Пам'ятник Айвазовському у Феодосії

Файл:Будинок, в якому жив художник І. К. Айвазовський2.jpg
Будинок, в якому мешкав І. К. Айвазовський

У будинку Айвазовського в Феодосії діє художня галерея його імені, а перед будинком йому встановлено пам'ятник. З галереї у Феодосії 11 липня 2016 року було вивезено до Третьяковської галереї 38 картин художника[10][11].

Іменем художника названі вулиці міст (див. вулиця Айвазовського) і деякі населені пункти.

На його честь названо залізничну станцію та астероїд 3787 Айвазовський[12].

Пам'ятники[править]

Феодосія
 • 1930 року у будинку художника був встановлений пам'ятник роботи скульптора І. Я. Гінцбурга, кам'яний постамент виконав феодосійський майстер Яні Фока. На п'єдесталі лаконічний напис: «Феодосія — Айвазовському». Спочатку відкриття пам'ятника передбачалося приурочити до 1917 року — сторіччя від дня народження Айвазовського, але революційні події відсунули цей термін.
 • Фонтан Айвазовського, виконаний за проектом і на кошти самого художника, був кінцевою точкою водопроводу, який призначався для роздачі води, що надходила до міста з джерел, що належали художнику. Спочатку фонтан думали назвати ім'ям Олександра III і навіть була приготовлена ​​плита з ім'ям імператора, але потім було вирішено дати фонтану ім'я Айвазовського. Місце, де ім'я імператора замінили на Айвазовського, чітко видно.
 • 1890 року на вулиці Італійській (нині вул. Горького), на знак вдячності сім'ї Айвазовського за подаровану містянам воду з Субаських джерел, був побудований фонтан-пам'ятник. На постаменті була встановлена ​​бронзова жіноча фігура, що тримала в руках мушлю, з якої стікала вода до кам'яної чаші і, переповняючи її через краї, спадала в басейн, який піднімається над землею. З боку фігури перебувала увінчана лаврами палітра з написом «Доброму генію». У період Другої світової війни пам'ятник був втрачений. 2004 року фонтан був відтворений (скульптор Валерій Замеховський) з новим написом «Великому Айвазовському і учням його вдячна Феодосія» і прізвищами по сторонах: Фесслер, Латрі, Ганзен, Лагоріо.
Кронштадт

15 вересня 2007 року в Кронштадті був пам'ятник Айвазовському. Бюст художника знаходиться на Макарівської набережній неподалік морської фортеці, що прикриває морські підходи до Санкт-Петербурга. Скульптор — Володимир Горевий.

Єреван
Сімферополь

Пам'ятник братам Айвазян (власне Івану і Габріелу) у сквер імені П. Ю. Дибенка встановлений за ініціативою і на кошти вірменського національного товариства Криму «Луїс». Скульптори — Л. Токмаджян з синами, архітектор — В. Кравченко.

Пам'ятні монети в честь І. К. Айвазовського[править]

Центральні банки України, Росії та Вірменії час від часу вводять в обіг монети, присвячені Айвазовському.

11 липня 2017 року Національний банк України в серії «Видатні особистості України» випустив ювілейну нейзильберову монету, присвячену художнику. Шаблон:Multiple image

Див. також[править]

Примітки[править]

 1. Айвазовський Іван Костянтинович // Енциклопедія історії України. — Т. 1. — К., 2005. — С. 49.
 2. а б Романенкова Ю. В. Айвазо́вський, Іва́н Костянти́нович // Велика українська енциклопедія. — К.: Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2016. — Т. 1: А — акц. — С. 452.
 3. Мария Григорьянц. 29 июля 2016 года в Третьяковской галерее на Крымском валу открылась выставка «Иван Айвазовский. К 200-летию со дня рождения» // noev-kovcheg.ru
 4. Скляренко В. М., Рудычева И. А. Иван Айвазовский. — Х.: Folio, 2010. (Серия «Знаменитые украинцы»).
 5. Романенкова Ю. В. Айвазо́вський, Іва́н Костянти́нович // Велика українська енциклопедія. — К.: Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2016. — Т. 1: А — акц. — С. 452; Игорь Попов. Сакральный Айвазовский — Возвращение к Богу, біографічні відомості про Й. Л. Гросса
 6. Айвазовский и Одесса (PDF).  |first1= missing |last1= in Authors list (help)
 7. А. П. Чехов лист М. П. Чеховій, 1888, Феодосія
 8. [1] Повідомлення про аукціон Christie's від John Varoli на Bloomberg.com
 9. Sotheby's April 2009 Sale of Russian Art Шаблон:Недоступне посилання
 10. ЕСПРЕСО. Окупанти вивезли з Криму до Росії 38 картин Айвазовського
 11. Українська правда. 38 картин Айвазовського з Криму вивезли до Москви
 12. Шаблон:DMPN

Література[править]

Шаблон:Sister

Довідково-енциклопедична література[править]

Монографічна та інша література[править]

Посилання[править]

Шаблон:PD-художник Шаблон:Айвазовський ІванШаблон:Кімерійська школа живопису Шаблон:Бібліоінформація Шаблон:ВП-портали

Категорія:Вірменські художники Категорія:Російські художники Категорія:Українські художники Категорія:Кримські художники Категорія:Художники-мариністи Категорія:Випускники Петербурзької академії мистецтв Категорія:Кавалери ордена Почесного легіону Категорія:Уродженці Феодосії Категорія:Померли у Феодосії Категорія:Почесні громадяни Феодосії Категорія:Вірмени в Україні Категорія:Люди, чиїм ім'ям названо залізничні станції Категорія:Люди, на честь яких названо астероїд Категорія:Люди на марках Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці Категорія:Люди на монетах Категорія:Люди на монетах України Категорія:Люди, на честь яких названі населені пункти Категорія:Люди, на честь яких названі об'єкти Категорія:Почесні члени Імператорської Академії мистецтв