Індіанці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:Amerikanska folk, Nordisk familjebok.jpg
Представники племен-мешканців Америки до приходу європейців (малюнок з книги «Nordisk familjebok» — «Шведська енциклопедія»), 1904

Індіа́нці — загальна назва корінного населення Америки (за винятком ескімосів і алеутів), яку їм дав мореплавець Христофор Колумб, оскільки вважав, що відкритий ним континент — Індія.

Файл:Amerikanska folk, guide.svg
Пояснення до схеми: приналежність до племені: 1. Алеути; 2. Колоші (тлінкіти); 3, 4. Інуїти (ескімоси, жінка і чоловік); 5. Ковічіни (район Ванкувера); 6. Кроу; 7. Чорноногі; 8. Оджибва (оджибвеї); 9, 10. Паюти (жінка і чоловік); 11. Шошони; 12. Сіу; 13. Пауні; 14. Мандани; 15. Апачі; 16. Пуебло; 17. Мешіка (ацтеки); 18. Майпуре; 19. Камбеба; 20, 21. Ботокуди (чоловік і жінка); 22, 23. Тукуна (чоловік і жінка); 24. Міранья; 25. Перуанець із Серро-де-Паско; 26. Чилієець-креол з району Чилое; 27. Кечуа; 29. Мохо (Болівія); 30. Пуельче (керанді, Аргентина); 31. Патагонець; 32. Араукани (мапуче); 33. Вогнеземельці.

Походження

Припускають, що азійські предки індіанців перейшли на територію Північної Америки 60-35 тисяч років тому по існуючому у ті часи перешийкові між Сибіром і Аляскою, що опустився в океан під час останнього льодовикового періоду[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел

Довгий час антропологи вважали, що предків американських індіанців слід шукати у Північно-Східній Азії, тобто в нинішньому Сибіру. Проте останні дослідження мітохондріальних ДНК показують, що індіанці походять з Південно-Східної Азії. З іншого боку, аналіз галотипів за Y-хромосомою підтверджує близькість індіанців до народів Сибіру. Дослідники також встановили, що предки навахо, апачі та інших індіанців сім'ї надене є пізнішими прибульцями. Вони проникли на Американський континент з другою міграційною хвилею близько 5-10 тисяч років тому.

Історія

Файл:Les singularitez de la France Antarctique, autrement nommée Amerique.jpg
Ілюстрація з книги Андре Треве "Сингулярність Америки...", 1558

Єзуїти й домініканці мужньо боролися проти рабства, за права й виживання автохтонного населення обох Америк (індіанці були знищені там де перемогли протестанти).

У 2007 р. корінні народи США (племені індіанців) звернулися до уряду США зі збереженими документами про скасування старовинних 33 Угод для отримання більших прав замість дискримінаційних резервацій, що може призвести до розпаду США[1][2][3][4][5].

Культура

У Північній Америці проживало близько 400 племен індіанців. Всі вони говорили різними мовами і не мали писемності. Однак в 1826 році вождь племені черокі — Секвойя (Джордж Гесс) створив азбуку черокі, а в 1828 почав видавати газету «Черокі Фенікс» на мові черокі. Степові індіанці користувалися піктографічним письмом. Також існували міжплемінні жаргони, до яких відносять загальну торговельну мову чікасо — «мобіле». Деякі племена широко користувалися «мовою сигналів» або «мовою жестів». Основними інструментами мови сигналів були умовні пересування пішки або верхи, дзеркала. Для спілкування використовувалися і вампуми, які при необхідності служили індіанцям як гроші.

Господарство індіанців диктувалося умовами клімату і місцевості, де вони проживали, а також рівнем їх розвитку. Індіанці займалися полюванням, збиральництвом, а осілі племена до того ж займалися землеробством. У північних районах індіанці полювали на морських звірів. З появою європейців на континенті у індіанців з'явилися коні і вогнепальна зброя, які зробили полювання на бізонів легшим і швидшим. Вельми поширеним продуктом харчування був пеммікан, приготуванням якого займалися виключно жінки.

Індіанці вирощували сільськогосподарські культури і розводили домашніх тварин (в першу чергу це характерно для цивілізацій Мексики і Південної Америки).

Релігійні вірування індіанців в минулому — різні родоплемінні культи (шаманізм, культ особистих духів-покровителів, пережитки тотемізму та ін.). У сучасних індіанців ці культи збереглися лише у племен, що живуть у віддалених і малодоступних районах Америки (басейн р. Амазонка та ін.), Більшість індіанців прийняли християнство: в Південній Америці головним чином католицизм, а в Північній Америці переважно різні напрямки протестантизму.

Також зустрічаються й індіанці-юдеї, що свого часу дало розвиток псевдо-гіпотезі про юдейське походження індіанців. Про це згадує Мілослав Стінгл в книзі «Індіанці без томагавків». Одне таке індіанське отомійське поселення (Вента Прієта в Центральній Мексиці) відвідав Егон Ервін Кіш і цікаво розповів про нього в своїй книзі «Знахідки в Мексиці» («Objevy v Mexiku»), в розділі «Зірка Давида над індіанським селом». Індіанці, а ще частіше метиси (особливо в Мексиці) приймали віру Мойсея від єврейських жителів латиноамериканських міст, коли ті в пору антисемітських погромів ховалися в індіанських селах.

Традиція виготовлення кераміки в індіанців як Північної, так і Центральної і Південної Америки виникла задовго до контакту з європейцями, а місцеві стилі кераміки були вельми різноманітні. При цьому жодна доколумбова культура не мала гончарного кола, (що можна пов'язати з відсутністю в індіанців колеса). З цієї причини всі відомі археологам і етнографам види індіанської кераміки виліплені вручну з використанням ряду традиційних технологій. Крім керамічних посудин, різні індіанські культури виготовляли також глиняні статуетки, маски, інші ритуальні предмети.


Поширення і чисельність

Основні племена індіанців

Докладніше: Класифікація корінних народів Америки


Відомі індіанці

Див. також

Шаблон:Stub-meta

Примітки

Шаблон:Sister

Джерела

  • Морган Л. Г., Дома и домашняя жизнь американских туземцев, пер. с англ., Л., 1934;
  • Фостер У., Очерк политической истории Америки, пер. с англ., М., 1953;
  • Wiss1er Cl., The American Indian, 3 ed., N. Y., 1950;
  • Appleton le Roy H., Indian art of the Americas, L., 1950;
  • Covarrubias М., The eagle, the jaguar and the serpent., N. Y., 1954;
  • Dockstader F. J., Indian art in America, Greenwich (Connecticut), 1961.

Шаблон:ВП-портали

Категорія:Народи Америки *