Єфименко Олександра Яківна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:Персоналії за алфавітомШаблон:Ifempty Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedШаблон:КарткаКатегорія:Службова Шаблон:Науковець з датою народження

Єфи́менко Олекса́ндра Я́ківна (дівоче прізвище Ставро́вська; (Шаблон:Н Шаблон:ДН — Шаблон:† 18 грудня 1918)  — український історик і етнограф, перша жінка в Рос. імперії, що здобула ступінь доктора історії honoris causa (1910), у 19071917 професор російської історії на Бестужевських курсах у Петербурзі. Праці про політичний та соціально-економічний устрій України XVIIXVIII ст.

Життєпис

Народилася у селі Варзуга (нині Мурманської області) в сім'ї колезького асесора Якова Івановича Ставровського. У 1850 році сім'я Ставровських переїхала до Архангельська. З 1857 по 1863 рік Олександра Ставровська навчалася у Архангельському училищі для дівчат, після закінчення якого отримавши атестат з відзнакою та фах домашньої вчительки. Одразу ж після закінчення навчання почала працювати в Холмогорському двокласному церковно-парафіяльному училищі для дівчат у Холмогорах.

Незабаром Олександра Ставровська познайомилася з Петром Єфименком, який був висланий з України, де був активним учасником Харківсько-Київського таємного товариства. У 1870 році Єфименко та Ставровська повінчалися у холмогорській церкві.

На чисельні прохання молодій сім'ї дозволяють у 1873 році переїхати спочатку до Воронежа, потім до Самари, а у 1877 році до Чернігова, у 1879 — до Харкова, де Олександра Єфименко стає активною діячкою Історично-філологічного товариства при Харківському університеті. Олександра Єфименко багато друкувалася (передусім у «Кіевская старина»). З'явилися її перші публікації в часописі «Детское чтение».

Так у часописі «Кіевская старина» були надруковані праці Олександри Єфименко: «Копные суды в Левобережной Украине» (1888), «Архиерейский подарок» (1888), «Два наместника» (1889), «Двенадцать пунктов Вельяминова» (1889), «Бедствия евреев в Южной Руси XIX века» (1889), «Турбаевская катастрофа» (1891), «Очерки истории Правобережной Украины» (1894—1895) та ряд інши.

Своїм вчителем в українознавстві О. Я. Єфименко вважала Володимира Антоновича. У 1896 Олександра Єфименко зайняла перше місце в конкурсі на найкращий підручник з історії України; також написала «Елементарний підручник російської історії», що витримав сім видань (1911—1918). Вивчала Єфименко і культуру України. Активно виступала за присвоєння офіційного статусу українській мові (царським указом від 1878 року було заборонено друк українською мовою). Відповідно до теорії, розробленої Єфименко, спочатку основним типом землеволодіння на Півдні було дворище, якому на Півночі відповідало печище; саме ці типи землеволодіння і поклали початок громаді (див. роботу Єфименко «Дворищное землевладение в Южной Руси», 1892). Єфименко передбачала неминучий розвиток капіталізму в Росії. Файл:Efimenko, Aleksandra Jakovlevna.jpg Вела активну громадську діяльність; так, Єфименко була заступником голови Харківського видавничого комітету, організатором у Харкові історичного гуртка; виступала за жіночу емансипацію; читала лекції в Харківській бібліотеці.

У 1907 році Олександра Єфіменко разом із сім'єю переїхала до Петербурга, де очолювала кафедру та викладала історію України на Бестужевських вищих жіночих курсах у Петербурзі. У 1910 Харківський університет присудив Єфименко науковий ступінь почесного доктора історії (перша жінка в Росії, яка здобула таке визнання). В Петербурзі Олександра Єфіменко мешкала аж до закриття Вищих жіночих курсів.

У 1917 році переїхала у село Писарівку на Харківщину. Трагічно загинула на хуторі Любочка разом з донькою Тетяною під час нападу банди.

Могила Олександри Яківни знаходиться на території середньої школи села Бугаївка Вовчанського району Харківської області. Файл:Ефименко А.Я. Элементарный учебник русской истории. (1917).djvu Олександра Яківна — автор праць, написаних на ґрунті народницького підходу до історичних явищ. В її творчому доробку особливе місце займає «Історія українського народу», в якій висвітлюється історичний процес в Україні з найдавніших часів до XIX ст.

Доробок

  • Исследования народной жизни. Выпуск 1, 1884; Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Южная Русь (в 2-х тт.). 1905; Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • История украинского народа. 1906; Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Элементарный учебник русской истории. 1896 Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info[1]
  • Учебник русской истории: Для старших классов среднеучебных заведений. 1909; Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Элементарный учебник русской истории. Курс эпизодический для младших классов. 1912; Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Начальное руководство по украинско-великорусской истории (для народных школ). 1919. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Література

Примітки

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Портали Шаблон:Історик-доробити Шаблон:Бібліоінформація

Категорія:Українські історики Категорія:Українські етнографи Категорія:Уродженці Мурманської області Категорія:Викладачі Бестужевських курсів Категорія:Жертви вбивств Категорія:Померли у Вовчанському районі