Євреї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка Шаблон:Євреї та юдаїзм

Єврéї, гебрéї[1][2] (також ізраїльтяни[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел; самоназва — єгудíм «יְהוּדִים» івритом; їдн «ייִדן» їдишем) — давній народ семітського походження, висхідний до населення стародавнього Ізраїльського та Юдейського царств.[3][4][5][6][7] Євреї живуть у багатьох країнах світу (з 1948 року існує відновлена єврейська держава Ізраїль).

Чисельність — від 10 до 15 мільйонів осіб (2019 р., оцінка). Етнічною територією розселення євреїв вважаються терени Близького Сходу (сучасна держава Ізраїль). Найбільші поселення в США, Ізраїлі (де євреї є основним населенням), Франції, у Росії, в Україні, у Великій Британії, Аргентині, Канаді, Бразилії, ПАР, Білорусі; по декілька десятків тис. людей живуть також в Угорщині, Бельгії, Італії, Нідерландах, Німеччині, Молдові, Ірані, Мексиці, Австралії, Швейцарії, Румунії, Індії, Туреччині, Уругваї, Чилі; дрібніші групи євреїв живуть в інших країнах світу.

Релігією євреїв є юдаїзм. Історично поняття єврей і юдей тісно переплетені й у більшості мов нерозрізнимі, але існує багато прихильників подібних до юдаїзму віровчень, які не є етнічними євреями, наприклад караїми, або спільнота африканців-юдеїв[8]. Більшість євреїв володіють та розмовляють мовами тих країн, у яких живуть. В Ізраїлі державною мовою є іврит, відроджена як розмовна в XIX столітті Елієзером Бен-Єгудою. У різних країнах існує також ряд місцевих єврейських мов, найпоширеніша з яких — їдиш — входить у германську групу мов.

Назва

Євреї

Сучасна назва івр. יְהוּדִים, עִבְרִים‎, єгу́дим[9], іврім; їд. ייִדן їдн; ладіно ג׳ודיוס джудіос.

Давньою назвою є також бней-Ісраель — сини Ізраїлю (Якова), тобто нащадки праотця Якова (Ізраїлю).

Згідно з Танахом євреї походять з месопотамської сім'ї середини 2-тисячоліття до нашої ери. Праотці народу Авраам, Іцхак та Яків. Нащадки Якова утворили 12 «колін Ізраїлю» (Ізраїлеві племена), які жили у другій половині 2-го тисячоліття до нашої ери в Єгипті. Приблизно до початку 1-го тисячоліття до нашої ери вони вийшли з Єгипту й оселилися на землі Ханаан.

Походження слова «юдеї»

Грецьке Ἰουδαῖος походить від староєврейського יהודי (іеhуді)[10]. У свою чергу, від грецького походять лат. judaeus, англ. Jew, фр. Juif, нім. Jude, пол. żyd, укр. юдей і т. д.

Початкова назва іеhуді стосувалася потомків (коліна) Юди, згодом — жителів Юдейського царства незалежно від їхньої племінної належності. Після падіння Юдейського царства назва іеhуді втратила специфічний зв'язок із Юдейським царством і перетворилася на термін, що позначає національно-релігійну належність поза зв'язком із будь-якою територією або коліном.

Походження слова «євреї»

Мовою іврит звучить «іври» (власне, звідси й назва мови іврит = «єврейська»). Буквальне значення слова «іври» — «той, що перейшов» (від кореня (івр. ע-ב-ר‎) — «перейти»). Це дає можливість додаткового тлумачення — «прибулець із того боку (річки Євфрат?)».[11] Інше традиційне тлумачення згадує предка Авраама — Евера, правнука Сима. Існує також версія походження етноніму «іврі» від назви групи племен хабіру.

«Євреї» чи «жиди»

Етнонім «жид» у сучасній українській літературній мові вважається застарілим[12] та образливим. У деяких регіонах України, а також у літературних творах збереглося традиційне використання цього етноніму[13] із цілком нейтральним емоційним забарвленням.

Український історик Сергій Білокінь у Передньому слові до перевидання Української малої енциклопедії зазначає:

Ті, хто вимагає відмовитися від слів «жид», «жидівський», виступають проти самої української культури, адже ці слова є у Грінченковому словнику української мови, у «Приказках і прислів'ях» Матвія Номиса і в Шевченка. Перше видання — український мовний камертон, зразковий корпус української лексики, вершина української лексикографії. Друге — пам'ятка пареміографії, що виявляє світогляд українського селянства ХІХ ст., коли — до більшовиків — органічна традиція втілювалась щонайповніше. Нарешті, Шевченків «Кобзар» — найважливіша, сакральна, найгеніальніша книжка української нації. У «Кобзарі» слова «єврей» немає жодного разу. В абсолютно нейтральному контексті вживає слово «жид» і Онацький. Заборонила його совєцька цензура циркуляром від 18 грудня 1929 року, готуючись до процесу «Спілки визволення України».

Український етнонім «жид», як і пол. Żyd, чеськ. Žid, словац. Židia, хорв. Židovi чи болг. Жид, бере початок від праслов'янського *židъ, запозиченого в дописемний період з італ. giudeo[14], яке, у свою чергу, походить від лат. judaeus — «юдей», яке зводиться до гебрейського Yehűdhĩ утвореного від особового імені Іehűdã «Юда»[15] (див. Юда). Це позначення євреїв і/або юдеїв збереглося, наприклад, у польській, чеській і словацькій мовах, де слово єврей не вживається, й у південно-західних діалектах української мови — але вже в мовному стандарті сучасної української мови переважає слово єврей.

Назва «єврей» прийшла в українську з російської мови, котра у свою чергу запозичила через старослов'янську з давньогрецького слова Ἑβραῖος hebrajos, пізніше евреос, яке, у свою чергу, походить від давньоєврейської самоназви івр. עִבְרִי‎ (іврі).[16][джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел Подібне походження має й латинське hebraeus, з яким пов'язані й назви в інших мовах: англ. Hebrew, нім. Hebräer, фр. Hebreu, італ. ebreo, ісп. hebreo і т. д.

Слово гебреї (hebraeus) є архаїчною формою, що походить від латинізованої назви, і практично не вживається.

Назви іншими мовами

Німецькою — Juden, англійською — Jews, іспанською — Pueblo judío, французькою — Juifs, італійською — Ebrei, латиною — Populus Iudaicus.

Походження

У самого єврейського народу найпопулярнішою версією походження європейського єврейства залишається рейнська гіпотеза. Її прихильники вважають, що після того, як у VII столітті їхні предки залишили Святу землю через мусульманське завоювання, основна маса переселенців осіла в Рейнській області. Потім, на початку п'ятнадцятого століття, приблизно 50 тисяч юдеїв вирушили на схід, де змогли зберегти ендогамію і, попри війни, переслідування, економічні труднощі та стихійні лиха, у XX столітті досягти чисельності в 8 млн.

Інша (хозарська) гіпотеза стверджує, що євреї походять від хозарів — конгломерату тюркських та іранських племен із субстратом месопотамських і греко-римських євреїв. Вони створили державу Хозарський каганат на території сучасних півдня Росії, півночі Грузії та сходу України й навернулися в юдаїзм у VII—IX століттях. Після розгрому хозарів руссю в десятому столітті й остаточного зникнення Хозарії з лиця землі в XIII столітті деякі групи юдео-хозар утекли до Східної Європи.

Так, наприклад, сучасний аналіз, проведений під керівництвом Ерана Ельхаіка з університету Джонса Гопкінса (США), показує, що єврейський геном являє собою мозаїку з кавказького, європейського та семітського матеріалу.[17] В ході дослідження проаналізовано 531 315 аутосомно одиничних нуклеотидних поліморфізмів 1287 чоловік, котрі не є родичами й представляють 8 єврейських і 74 неєврейські групи. З'ясувалося, що головну роль у геномі європейських євреїв відіграє матеріал кавказького та європейського (особливо південноєвропейського) походження, хоча помітний і близькосхідний внесок. За цими даними, зв'язок між євреями та сучасними кавказцями вказує, що європейські євреї можуть вважати своєю батьківщиною область, розташовану в прикаспійському Дагестані.

У червні 2015 року в журналах Nature[18] та Шаблон:Iw2[19] оприлюднили результати праць, у яких вперше дослідили повні геноми представників відомих підгруп євреїв. Відбувся прорив як у методі дослідження, так і в отриманих результатах.

Групи за походженням

Шаблон:Ізраїлеві племена Існує певний розподіл на єврейські спільноти за країною проживання:

Юдейський релігійний ритуал (т. з. «Нусах») та окремі релігійні традиції в різних країнах певним чином відрізняється.

Історія євреїв в Україні

Докладніше: Історія євреїв України
Докладніше: Караїми в Україні

Євреї оселились на землях сучасної України ще в язичницькі, дохристиянські часи. Про їхнє перебування в Криму, куди вони переселилися з Малої Азії та Кавказу, свідчать надгробні написи І-ІІ ст. до н. е.

За часів Княжої Русі в Х-ХІІІ ст. існували великі громади євреїв канаанім (що можна перекласти як хананейці, або «ті, що прийшли з Ханаану»).[20] Вони жили в окремих кварталах у містах, зокрема існував єврейський район у КиєвіЖидове (північний захід від Софійського собору). Жидівські ворота пізніше перейменували на Львівські, оскільки через них пролягав шлях до міста Лева.[21] Євреї, що тікали від хрестових походів, прибували до України також, і перші європейські євреї почали прибувати з Німеччини, ймовірно в XI ст. Про присутність значної спільноти хозарських юдеїв у Києві також свідчить Київський лист, що датується, ймовірно, XI ст. У цей період євреї переселяються на західноукраїнські землі з Хазарії, Криму, Київської Русі та Візантії, а з початку ХІІ ст. — з країн Західної Європи.[22] Причому крім ашкеназі, малу частину становили сефарди (у Криму).

Невеликі поселення в Україні були створені в XIV ст. вихідцями із Литви. Однак наймасовіше переселення євреїв відбулося з Польщі з кінця XIV й у наступні століття. Це були ашкеназі — вихідці Західної Європи (з івриту «Ашкеназ»: «Німеччина»), германомовна група, яка спілкувалися мовою їдиш. Головною причиною переселення були релігійні конфлікти та переслідування з боку тогочасної державної влади європейських країн (церковних ієрархів і світських правителів), які входили в сферу впливу Священної Римської імперії всіх людей, які дотримувалися віровчень, відмінних від офіційного (євреїв, мусульман, православних). В ті часи в Священній Римській Імперії людям не лише заборонялося прилюдно сповідувати свою віру, але й закривалися релігійні установи й навчальні заклади, знищувалися книжки і т. д. (Інквізиція).

У цей час на землях сучасної України відбувався переділ влади, викликаний зростанням могутності Речі Посполитої і Великого Князівства Московського за рахунок занепаду Золотої Орди. Нові переселенці з Європи, часто маючи непогану, як на ті часи, освіту, брали шляхетські маєтки в оренду чи отримували посади управителів у нових маєтках, які утворювалися шляхтою Речі Посполитої на україно-руських землях, які лежали в руїнах після тривалих воєн. Український науковець Матвій Шестопал у своїй праці Євреї на Україні показує, що поряд з орендою, лихварством та торгівлею євреї займалися збиранням данини з місцевого населення.[23] Це часто призводило до конфліктів з місцевим населенням, яке відмовлялося визнавати та терпіти владу, утиски шляхти та їхніх прибічників, повставало зі зброєю в руках. Найвищої точки конфлікт досяг під час козацьких воєн 1640—1650 рр., коли повстанцями було знищено велику частину єврейського населення тогочасної України. Під час Хмельниччини в Україні вперше відбувся найбільший спалах антисемітизму, викликаний боротьбою пригнобленого народу з католиками, шляхтою та євреями, які займали панівне становище в економіці Речі Посполитої.[24][25] Разом з тим, після перемоги повстанців, у складі козацтва з часом стали з'являтись і євреї (українські козацькі старшинські родини Маркевичів, Герциків і т. д.) і життя поступово стало входити в мирне русло.

Уведення царським урядом у 1796 р. дискримінаційної «смуги осілості» (губернії Правобережжя) призвело до того, що більшість євреїв селилися в містечках і невеликих містах. На Правобережжі євреї були розселені спорадично — окремими етнорелігійними громадами. Наприкінці XVIII ст. їхня чисельність становила 110 тис. чоловік (близько 3,5 % усього населення). Подібно до українських сільських громад чи «кола» в козацьких поселеннях основу єврейської соціальної організації становили територіальні громади (кагал), своя для кожного міського поселення; у великих містах існували відокремлені єврейські квартали (ґето) й громадське самоврядування.

У другій половині XIX ст., після заохочувальних заходів царського уряду щодо переселення євреїв у міста (у 1804 році скасував закон Польського сейму 1778 року, який забороняв євреям займатися торгівлею та ремісництвом), їхня чисельність швидко зростає, виникають великі громади в Одесі та інших містах півдня. У 1857 р. на півдні України вони становили вже 3,8 % від усього місцевого населення.

Хоча євреї належали переважно до міщанського та купецького стану, серед них значним було соціально-класове розшарування.

На початку XIX ст. у Південній Україні було засновано ряд єврейських землеробських поселень, в яких жили євреї, що займалися сільським господарством. До середини XIX ст. на півдні України налічувалося 20 таких селищ, де мешкало 12 тис. чоловік. Наприкінці XIX ст. у Херсонській та Катеринославській губерніях налічувалось відповідно 26 і 17 єврейських сільських поселень.

Коли Тимчасовий уряд у липні 1917 р. ліквідував «смуги осілості», більшість євреїв переселилася на лівобережжя та у найбільші міста України та Росії. За даними перепису 1926 р., у містах України проживало вже 60 % від усіх євреїв України, тоді як у 1897 лише 40 %. Євреї становили більшість населення в таких містах, як: Житомир, Вінниця, Умань, Проскурів, Новоград-Волинський, Коростень, Овруч, Бердичів. На західноукраїнських землях, згідно з польським переписом 1921 року, більшість євреїв проживала в таких містах, як: Бучач, Чортків, Заліщики, Ковель, Дрогобич, Луцьк, Рівне, Станіслав, Тернопіль.

У перші роки радянської влади в Україні діяли сотні єврейських шкіл, синагог, єшив, ремісничих училищ, видавалися єврейські газети, книги, журнали. Тільки в Одесі були два єврейські інститути. Діяли єврейські колгоспи, кабінети єврейської культури. У 1920-х роках в Україні мешкало близько 2 млн євреїв, напередодні Другої світової війни — до 3 млн.

Внаслідок міграційних процесів чисельність євреїв в Україні зменшилася за 1897—1926 рр. з 1 644,5 тис. до 1 565,5 тис. чоловік, у той час як у цілому по СРСР зросла з 2 430,4 тис. до 2 597,4 тис. чоловік. Крім того, поряд із створенням у 1928 році Єврейської автономної області, куди виїхала й певна кількість українських євреїв, у 1924—1930 роках за допомогою ОЗЕТ в Україні було засновано 162 єврейських землеробських поселення, з яких утворили 5 єврейських національних районів:

До нашого часу, крім деяких кримських, єврейські сільські поселення не збереглися.

Наприкінці 1920-х рр. загальна чисельність євреїв у сучасних межах України становила близько 2,5 млн чоловік. У наступні роки чисельність єврейського населення значно зменшилась внаслідок міграційних й етнічних процесів і, передусім Голокосту — масового винищення євреїв в роки Другої світової війни.[26]

За переписом 1959 року в Україні мешкало 840 тис. євреїв, втричі менше ніж до війни. У містах проживало 98 % євреїв. Єврейське культурне та релігійне життя вже не відновилося в довоєнних масштабах, частково внаслідок зменшення чисельності єврейського населення, частково — внаслідок політики радянської влади. Наростав процес асиміляції, якщо в 1959 р. серед євреїв тільки 25-30 % шлюбів, були укладені з особами іншої національності, то у 1970 р. — бл. 50 %, 1978 р. — 57 %. За 19681988 рр. за кордон (переважно до Ізраїлю та США) емігрувало близько 100 тис. українських євреїв, 12-13 % їхньої загальної кількості.

У другій половині 1980-х, після початку політики Перебудови в Україні, як і в інших республіках, стали створюватися єврейські культурні товариства та громадські організації, з'явилися єврейські періодичні видання. Наприкінці 1980-х в Україні мешкало майже пів мільйона євреїв. З 1989 р. почалась масштабна еміграція євреїв з республік СРСР до Ізраїлю, США та Європи. За 19891991 рр. з України виїхало бл. 149 тис. євреїв, за 19922000 рр. ще більше 250 тис. За переписом 2001 року в Україні налічувалося бл. 100 тис. євреїв, що проживали переважно у найбільших містах (Київ, Одеса, Дніпропетровськ, Харків). З 1990-х років в Україні діє розгалужена мережа єврейських навчальних закладів, організацій та товариств, що існують у більшості місць проживання євреїв. Проте єврейське населення України характеризується надзвичайним постарінням та міграційним відтоком єврейського населення, що призводить до зменшення чисельності єврейського населення та поступового зникнення єврейського культурного життя.

Єврейське населення України

В Україні євреїв за даними перепису 2001 року налічувалось 103 591 чоловік (486,3 тис. чол. у 1989 р.). Переважно вони мешкають в містах. Для більшості з них рідна мова російська, та для незначної частина їдиш та українська. Виходячи з цих даних, стає зрозумілим, чому назва жид є неприйнятною для тієї частини етносу, що вважає російську рідною, адже в російській мові (на відміну від інших слов'янських мов) ця назва має негативне та образливе значення.

Єврейське населення України за підсумками Всеукраїнського перепису 2001 року[27]

Регіони України*

Кількість, тис. осіб

У % до підсумку

2001 р. у %
до 1989 р.

усьогоєвреїв2001 р.1989 р.
Автономна Республіка Крим2024,04,50,20,730,2
Вінницька1763,93,00,21,411,7
Дніпропетровська3561,213,70,41,327,5
Донецька4825,68,80,20,531,4
Житомирська1389,32,60,21,412,3
Запорізька1926,84,30,20,730,3
Миколаївська1262,93,20,30,927,4
Одеська2455,713,30,52,619,4
Херсонська1145,75,30,52,221,2
Харківська2895,811,50,41,523,7
Чернівецька919,01,40,21,88,8
м. Київ2567,017,90,73,917,9
м. Севастополь377,21,00,30,736,2
Усього48457103,60,20,921,3
* — Регіони, де частка євреїв у загальній кількості постійного населення становить не менше 0,2 %.

Яку мову вважали рідною євреї, у %[28]

 їдишукраїнськуросійськуіншу мову
195916,92,879,90,4
197013,12,384,20,4
19799,02,088,90,1
19897,12,190,40,4
20013,113,483,00,5

Розселення євреїв у світі

Індія

У Індії євреями себе вважають майже 30 тис. чол. За переказами, найдавніші євреї оселилися в VI ст. до н. е., після руйнації Першого Храму, на півдні Індії (Шаблон:Iw2, Кочин, Керала). Друга хвиля переселення була після руйнування Другого Храму в I ст. н. е., це так звані Шаблон:Iw2, або євреї Маратхі, які живуть у районі Бомбею (Мумбаї).[29] Шотландський місіонер Шаблон:Iw2 допомагав їм навчатися в заснованих ним Бомбейському університеті (1857), Шаблон:Iw2 (1832), переклав для них граматику іврита, Старий Заповіт.

Європа

США і Канада

Росія

Азія

Єврейська культура

Ще починаючи з часів утворення єврейського етноса, як такого, утверджуються правила, норми та традиції поведінки, співвідношень одне з одним, які витікають із Тори. Наприклад, святкові традиції, традиції оформлення помешкань, одягу, поведінки в сім'ї, тощо.

Відомі євреї в світі

Докладніше:
Категорія:Єврейські персоналії

Шаблон:Народознавство-доробити Шаблон:Stub-meta

Див. також

Примітки

 1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 3. Hebrew | people | Britannica.com
 4. Jew | History, Beliefs, & Facts | Britannica.com
 5. A Short History of the Jewish People
 6. Encyclopedia of the Peoples of Africa and the Middle East
 7. Legacy: A Genetic History of the Jewish People
 8. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 9. також вживається у значенні юдеї
 10. Іер. 34:9; Зх. 8:23; Есф. 2:5; 3:4 та інші місця
 11. Вперше в тексті Біблії це слово відноситься до Авраама, який увійшов до Ханаану з Харрану, Шаблон:Біблія
 12. Петро Мірчук. До питання: «жиди», чи «євреї»?
 13. Книш З. Євреї чи жиди?
 14. Етимологічний словник української мови: В. 7 т. Том другий (Д-Копці) / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.), В. Т. Коломієць, О. Б. Ткаченко та ін.— К.: Наук. думка, 1985. (сторінки: 196, 197)
 15. Бут. 14:13; 39:14, 17; 41:12; Ісх. 2:11; Втор. 15:12; Іона 1:9
 16. Нове дослідження проливає світло на походження єврейське населення Європи (англ., 16.01.2013)
 17. Геномна структура єврейського народу
 18. Діти Аврама в добу генома: основні народи єврейської діаспори об'єднують відмінні генетичні кластери із загальним близькосхідним походженням
 19. Народы мира: Историко-этнографический справочник. Москва 1988. ст 161.
 20. Наталя Зінченко. «Хрещатик» — старожитності. Газета «Хрещатик». № 139 (2346), вівторок, 23 вересня 2003 року
 21. Хонігсман Я. С.,Найман А. Я. Евреи Украины (краткий очерк истории). Київ, 1992.— Ч. І.— ст 13.
 22. М. М. Шестопал «Євреї на Україні (історична довідка)» / Київ 1998 «Оріяни» ISBN 966-608-191-1 : ББК 63.3
 23. Шаблон:ЕЄЕ
 24. Шаблон:ЕЄЕ
 25. Кабузан В. М., Наулко В. І. Євреї на Україні, в СРСР і світі: чисельність і розміщення // Український історичний журнал. — 1991. — № 6; Беренштейн О. Демографічні аспекти життєдіяльності євреїв України у 20-30 роках ХХ ст.// Наук. зап. ІП і ЕНД. — Київ, 1998, вип.4, ст 10-17.
 26. http://www.ukrstat.gov.ua/Perepis/PidsPer.html
 27. Євреї в Україні, 1959—2001
 28. Ирина Глушкова. Цвет непонимания, или 12 фактов об индийских евреях // Мария Вуль, эшколот, 29 мая 2015 года; B Индии евреями себя считают порядка 30 млн человек // NewRezume, 2015 Июль 21

Джерела

Шаблон:Вікіцитати1 Шаблон:Вікіцитати1 Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Посилання

Шаблон:Етнічні групи євреїв Шаблон:ВП-портали

Категорія:Народи України Категорія:Народи США Категорія:Семітські народи Категорія:Народи Ізраїлю Категорія:Народи Лівану Категорія:Народи Близького Сходу Шаблон:Ac